WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Japonia opracowuje naddźwiękową broń

Japonia przez lata kojarzyła się tylko ze skupianiem się na samoobronie. Te czasy jednak minęły i kraj coraz mocniej przykłada się do zwiększenia możliwości bojowych.

Wojsko opracowuje właśnie nowy rodzaj broni (HSGM – high speed gliding missile), która przenosi ładunek wybuchowy z prędkością naddźwiękową. Ma ona za zadanie idealnie trafiać w cele na innym terenie, zanim japońscy mariens wejdą do danego kraju. Broń składa się z dwóch części: rakiety wspomagającej, która rozpędza ją do prędkości ponaddźwiękowych oraz głowicy aerodynamicznej, która oddziela się od całości i leci w kierunku celu. Pocisk ma precyzyjnie trafiać w wyznaczone cele i ma być niezwykle skuteczny oraz ciężki do zatrzymania.

Japończycy przygotowują dwie wersje HGSM. Pierwsza ma trafić do użytku do 2026 roku a druga do 2028 roku. Jej zasięg wynosi do 500 km, ale możliwe, że będzie on jeszcze większy. Jak sami widzicie, w wojsku liczy się nie tylko świetne przygotowanie do obrony, ale także dobre możliwości kontrataku.

Czytaj też: Jak będą wyglądały czołgi przyszłości USA?

Źródło: https://www.popularmechanics.com/