Reklama
aplikuj.pl

Japońska sztuka Kirigami znalazła zastosowanie w medycynie

Japońska sztuka Kirigami znalazła zastosowanie w medycynie
Japońska sztuka Kirigami znalazła zastosowanie w medycynie

Częściej zdarza się nam słyszeć o technologii zapożyczonej ze świata zwierząt, ale wygląda na to, że sztuka też ma coś do powiedzenia w nauce. Przekonuje nas o tym profesor inżynierii materiałowej i inżynierii na Uniwersytecie Michigan, Max Shtein.

Ten wraz z asystentką Eriną Evke stworzył na podstawie swoich doświadczeń po wypadku i całego procesu rekonwalescencji „łatę” z czujnikiem na obojczyk, która jest w stanie rejestrować pełny zakres ruchu na zakrzywionej powierzchni. Mowa o obojczyku, kolanie, czy łokciu, których „podglądanie pracy” w czasie rzeczywistym jest kluczowe podczas ćwiczeń rehabilitacyjnych.

Sama łatka została zainspirowana japońską sztuką wycinania papieru, Kirigami, dzięki której stworzyli zestaw trójwymiarowych kształtów. Te wycięli na cienkim plastikowym dysku w formie coraz mniejszych kół, które idealnie dopasowywały się do części ciała. Shtein szacuje, że tak zaprojektowany czujnik kosztowałby mniej niż 10$, gdyby wyprodukowano masowo.

W swoim koncepcyjnym czujniku zespół osadził dwa czujniki tensometryczne. Jeden został umieszczony w rogu barku, aby zarejestrować podnoszenie i opuszczanie ramienia, a drugi z tyłu barku, aby ocenić ruch poprzeczny ciała. Zespół uważa, że ​​czujniki te można zastosować w schematach fizykoterapii, aby pacjenci mogli śledzić swoje postępy i upewnić się, że poprawnie wykonują ćwiczenia. Evke uważa również, że nowe czujniki mogą pomóc sportowcom poprawić ich formę.