Reklama
aplikuj.pl

Jaskinie na Marsie i Księżycu mogą w zaskakujący sposób pomóc kolonizatorom

Naukowcy z uniwersytetów w Bolonii i Padwie odkryli, że tzw. jaskinie lawowe na Marsie i Księżycu są kolejno 100 i 1000 razy większe niż te na Ziemi. Te na naszej planecie mają zazwyczaj średnicę wynoszącą od 10 do 30 metrów.

Te podpowierzchniowe formacje mogą zapewniać ochronę przed promieniowaniem kosmicznym i słonecznym oraz uderzeniami niewielkich meteorytów, do których dochodzi tam stosunkowo często. Co więcej, mogą ona stanowić środowisko, w którym dobowa amplituda temperatur nie jest tak wysoka, jak na powierzchni.

Agencje kosmiczne są szczególnie zainteresowane jaskiniami lawowymi, ponieważ stanowią one pierwszy krok w kierunku bardziej zaawansowanej eksploracji powierzchni Księżyca, a nawet odnalezieniu hipotetycznego życia na Czerwonej Planecie.

Czytaj też: Czy na Marsie, zamiast rzek, znajdował się lód?

Co ciekawe, obecnie prowadzone są szkolenia, które mają zapewnić przyszłym eksploratorom kosmosu odpowiednie doświadczenie w badaniu takich jaskiń. 36 astronautów z pięciu agencji kosmicznych zostało przeszkolonych w tym zakresie, a „poligon” znajdował się na terenie należącej do Hiszpanii wyspy Lanzarote.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News