Do tej pory CRISPR z powodzeniem stosowano u bakterii, roślin, myszy, świni, małp czy nawet u ludzi. Jednakże nigdy nie zastosowano go u gadów. Wynika to z ich trudnych metod rozmnażania. Jednakże ta sztuka udała się właśnie naukowcom z Uniwersytetu Georgia.
Naukowcy sprawdzili, czy CRISPR zadziała u niezapłodnionych jaj jaszczurek. Wykorzystali oni tę technikę na jajach znajdujących się w jajnikach zwierząt. Chcieli oni sprawić, że urodzone jaszczurki będą albinosami – w ten sposób będą wiedzieli, że cała procedura zadziałała.
Czytaj też: Badania wykazały, że nie wszystkie diety z poszczeniem są sobie równe
Okazało się, że wszystko poszło zgodnie z planem. CRISPR wpłynął nawet na allele od ojca, mimo że jego geny nie były obecne przed zabiegiem. Oznacza to, że odczynniki CRISPR pozostają aktywne w jajach przez kilka dni lub nawet tygodni.
Łącznie z od 6% do 9% jaj wykluły się jaszczurki albinosy. Wydaje się to małą ilością, ale biorąc pod uwagę, że to pierwszy raz, to jest to ogromny sukces. Teraz naukowcy chcą dopracować swoją technikę i uzyskać znacznie lepsze wyniki.
Czytaj też: Grafenowy film powstrzymuje komary przed gryzieniem
Źródło: Newatlas