WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Moto

Jeden z dwunastu prototypów Ford GT40 Roadster trafi na sprzedaż

Ktoś chętny na jednego z najrzadszych i nawet najbardziej oryginalnych Fordów GT40 na świecie? Ten egzemplarz roadstera jest wyjątkowy w swojej wyjątkowości, bo jest jedyny, który zachował wszystkie oryginalne panele nadwozia, a tak się składa, że pojawi się na aukcji 16 sierpnia na RM Sotheby.

Czytaj też: Drewniany elektryczny motocykl Newron aż prosi się o uwagę

Ten konkretny egzemplarz jest ósmym z rzędu skonstruowanych prototypów GT40 z zaledwie dwunastu, jakie doczekały się złożenia. Początkowo pełnił tradycyjną dla niego funkcję, a więc był samochodem rozwojowym dla Shelby American, który później został przemianowany na pojazd promocyjny. W komorze silnika znajduje się 4,7-litrowa V8 Cobra z manualną skrzynią biegów ZF. Elementy, które odróżniają tego roadstera od wersji coupe GT40 obejmują przestawione wloty montowane na słupach, odnowioną maskę i druciane wręcz felgi Borrani.

Ten GT40 spędził większość swojego wczesnego życia jako narzędzie promocyjne dla Shelby American, zanim przewinął się przez ręce wielu kolekcjonerów. W 1983 roku został poddany pełnej renowacji mechanicznej z naciskiem na zachowanie oryginalności. W 2003 roku został ponownie odświeżony mechanicznie… a teraz można go kupić po raz kolejny zresztą. Oczekuje się teraz, że zmieni garaż, gwarantując właścicielowi 7-9 milionów dolarów.

Czytaj też: Tesla zareagowała szybko na błąd w samochodowym trybie psa

Źródło: Road and Track