Krzemionka, czyli dwutlenek krzemu (SiO2), jest najbardziej powszechnym związkiem na zewnętrznej skorupie Ziemi. Według NASA stanowi on około 60 procent naszej planety. Jest to również jedna z bardziej powszechnych molekuł we Wszechświecie. Do niedawna naukowcy mieli pewne teorie, skąd się wziął, ale nie mieli co do tego pewności.
Teraz, jeśli wierzyć NASA, wiedzą. Cała ta otaczająca nas krzemionka powstała w supernowych, które rozrywały tzw. gwiazdy AGB. Jest to określenie gwiazd, które w mniejszym bądź większym stopniu przypominają nasze słońce. Nowe badania zawierają wyniki obserwacji dwóch chmur materii pozostawionych po supernowych: Cassiopeia A oraz G54.1 + 0.3.
Światło z Kasjopei A nie pasuje do oczekiwanego wzoru długości fali dla ziaren krzemionki w przestrzeni kosmicznej. Jak wynika z oświadczenia NASA, główny autor badań Jeonghee Rho, astronom z Instytutu SETI w Mountain View, zorientował się, co powoduje tę nieprawidłowość. Istniejące modele zakładały, że ziarna krzemionki w przestrzeni będą kulami. Ale na podstawie nowego modelu Jeonghee Rho zauważyła, że są one bardziej zbliżone do piłek od futbolu amerykańskiego. Pasowały też do fal pochodzących z Cassiopeia A.
Naukowcy wciąż nie wiedzą dokładnie, dlaczego ziarna mają kształt piłki lub jak dokładnie powstały. Ich zdaniem mogły się pojawić na skutek odpływu materii z wybuchów supernowych. Ich ogromna ilość w tych pozostałościach sugeruje, że gdy gwiazdy, takie jak nasze słońce, umierają, produkują krzemionkę znajdującą się potem we Wszechświecie.
[Źródło: livescience.com; grafika: NPS]
Czytaj też: Woda w jądrze Ziemi może pochodzić z pyłu wirującego wokół Słońca