WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Jeszcze lepsze rozpoznawanie utworów w Google Now Playing

Używacie narzędzia Google do identyfikacji dobrych kawałków? Jeśli tak, to wkrótce zauważycie, że firma postarała się o znacznie lepsze rozpoznawanie utworów w Now Playing.

Na początek może wyjaśnię, na czym dokładnie polega ta usługa dostarczana przez Google. Now Playing jest częścią systemu Android, a dokładnie Asystenta Google, która pozwala na szybkie zidentyfikowanie lecącej w tle muzyki. W cały proces wchodzi sztuczna inteligencja, więc jest to zdecydowanie godna uwagi nowinka. Do tej pory była w stanie rozpoznać dziesiątki tysięcy utworów, ale zintegrowanie jej z Sound Search pozwoliło zwiększyć tę liczbę do… dziesiątków milionów kawałków. Now Playing bazuje na ośmiosekundowych nagraniach, które w bazie posiadają swoje własne „odciski palca”. Ze względu na mały rozmiar, usługa może nieustannie działać w tle i rozpoznawać otaczające nas utwory muzyczne.

Dodanie do bazy wyników z Sound Search nie było jednak proste. Inżynierowie Google czterokrotnie zwiększyli liczbę sieci neuronowych używanych do identyfikacji utworów oraz zwiększyli rozmiar i liczbę odniesień używanych w tym procesie. Całość nawet zoptymalizowano pod kątem popularności poszczególnych kawałków. Rozpoznawanie tych popularnych jest zwyczajniej prostsze, dlatego przeznacza się do nich mniejszą moc obliczeniową niż do tych, które są poniekąd niszowe. Pozwoliło to podobno na „niemal nieskończony rozwój bazy danych bez znaczącego spowalniania usługi”.

Pracownicy Google rezygnują z pracy przez chińską wersję wyszukiwarki

Źródło: Venturebeat
Zdjęcia: Google