Reklama
aplikuj.pl

Różowe jezioro i zagadka prosto z Australii. Wiadomo, w jakich okolicznościach zabarwia się tamtejsza woda

Jezioro Hillier znajduje się na australijskiej wyspie Middle należącej do Archipelagu Recherche. Wyróżnia się ono co najmniej dwiema kwestiami: niezwykle wysokim zasoleniem oraz nietypowym kolorem wody.

Wspomniany zbiornik ma 600 metrów długości i 250 metrów szerokości. Wypełniająca go woda jest około ośmiokrotnie bardziej zasolona niż ma to miejsce w oceanach. Ma ona jasnoróżowy kolor, co sprawia, że jest to jedno z najbardziej niezwykłych jezior na całym świecie. Chcąc przekonać się, jakie czynniki odpowiadają za tak nietypowe ubarwienie, Scott Tighe z Uniwersytetu Vermont wykonał wraz ze współpracownikami analizy zebranych na miejscu próbek.

Czytaj też: Jeziora na Marsie są czymś zupełnie innym? Zaskakujące wyjaśnienie wykrytych sygnałów

Badaniami objęto zarówno próbki wody jak i lokalnych osadów. Autorzy wykorzystali tzw. metagenomikę, która polega na klonowaniu, sekwencjonowaniu i analizie materiału genetycznego. Kolejnym krokiem było użycie komputerów do wyodrębnienia genomów poszczególnych mikrobów. Okazało się, że w wodach jeziora występuje niemal 500 ekstremofilów, takich jak bakterie, archeony, glony i wirusy. Większość stanowiły halofile, które są w stanie przetrwać w wysoce zasolonych środowiskach.

Jezioro Hillier jest wypełnione tzw. ekstremofilami

Część z nich wyróżnia się nietypową kolorystyką. Wykryto między innymi czerwone i pomarańczowe bakterie z gatunku Salinibacter ruber oraz czerwone glony Dunaliella salina. Wspólnie wymienione gatunki (oraz wiele innych) najprawdopodobniej tworzą unikalną kolorystykę wody wypełniającej jezioro Hillier. Jeśli chodzi o przyczyny nietypowego ubarwienia samych mikrobów, to jedna z teorii zakłada, że jest to związane z ułatwieniem przetrwania w wysoce zasolonej wodzie.