Reklama
aplikuj.pl

Jezioro w kraterze Gale’a na Marsie mogło dawniej zawierać życie

Korzystając z danych zebranych przez łazik Curiosity naukowcy chcą ustalić, czy życie mogło kiedykolwiek funkcjonować w obecnie jałowym jeziorze w kraterze Gale’a. 

Curiosity wykrył warstwy mułu w owym zbiorniku, co sugeruje, że dawniej znajdowała się w nim woda. Badacze sądzą, że owa woda znajdowała się w kraterze przez milion lat lub dłużej. Z czasem jezioro wypełniło się osadami i zamieniło w kamień. Ale tylko dlatego, że jezioro zniknęło, nie musiało oznaczać, że w pobliżu powierzchni wciąż nie występowała woda. Mogła ona przepływać przez glebę znacznie dłużej, bo nawet przez miliard lat. Świadczą o tym pęknięcia wypełnione siarczanem.

Czytaj też: Dzięki aerożelowi będzie możliwa terraformacja części Marsa

Zespół badawczy w szczególności skupia się na obecności gazów siarkowych, ponieważ są one wydzielane przez minerały siarczanowe i siarczkowe, takie jak piryt. Siarka jest niezbędnym elementem życia, a piryt tworzy się w osadzie w obecności materii organicznej. Zatem wykrycie pirytu może wskazywać na to, że na danym obszarze występowało kiedyś życie.

Aby poznać skład chemiczny krateru naukowcy używają instrumentu, który podgrzewa próbki skał. Następnie badacze mierzą cząsteczki uwalniane za pomocą techniki wykorzystującej spektrometrię mas.

[Źródło: digialtrends.com; grafika: NASA] 

Czytaj też: Organizmy na Marsie mogą żywić się kosmicznym pyłem