WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Już w 2016 rozpoczniemy wydobycie surowców na Księżycu

W ostatnich latach świat często obiegały informacje o możliwości  pozyskania cennych substancji z pozaziemskich obiektów. Tym razem pojawiły się poważne plany eksploracji Księżyca w poszukiwaniu surowców kopalnych.

Takie działania chce podjąć firma Moon Express, która o swoich zamiarach informowała już w 2010 roku. Na powierzchni ziemskiego satelity w 2016 roku miałby stanąć robot odpowiedzialny za wydobywanie m.in. platyny, kobaltu, niobu czy itru. Wymienione pierwiastki występują tam w większych ilościach niż na naszej planecie.

Moon Express współpracuje z NASA w ramach całego przedsięwzięcia oraz bierze udział w konkursie Lunar X Prize organizowanym przez Google. Rywalizacja polega na wysłaniu na Księżyc bezzałogowego lotu, przebyciu dystansu co najmniej pięciuset metrów na jego powierzchni oraz wykonaniu zdjęć w wysokiej jakości, które zostaną przesłane na Ziemię do końca 2016 roku. Główna nagroda wynosi 30 milionów dolarów. Sukces wspomnianej firmy zdecydowanie zwiększyłby szanse na rozpoczęcie eksploatacji Srebrnego Globu.

Co ciekawe, prawo do wydobycia nie przysługuje żadnemu z państw. Należy ono do… ludzkości, jakkolwiek niejasno by to nie brzmiało.