Reklama

Intel Kaby Lake-X powoli żegnają się z rynkiem

Zawiniło małe zainteresowanie

Kaby Lake-X

Procesory Kaby Lake-X już od samych zapowiedzi nie wydawały się najlepszym wyborem na platformę HEDT X299. Jednak pomimo wielu głosów Intel zdecydował się na ich produkcję niespełna 11 miesięcy temu… którą teraz zaczął ograniczać.

Gigant z Santa Clara opublikował oficjalnie ogłoszenie, w którym to przyznaje się do niezbyt przemyślanego produktu. Potwierdzają to wyniki sprzedaży oraz bardzo małe zainteresowanie. Nic w tym dziwnego, procesory Kaby Lake-X Core i7-7740X i Core i5-7640X na najwydajniejszą platformę konsumencką oferują jedynie 4 rdzenie fizyczne z obsługą technologii Hyper-Threading, co pomimo wysokich zegarów stawia je praktycznie na równi ze zwyczajnymi układami i7 oraz i5, których płyty główne są znacznie tańsze. Poza tym, jeśli ktoś decydował się na chipset X299, to kierował swój wzrok raczej na najwydajniejsze układy.

Dlatego też Intel zdecydował się na objęcie statusem EOL (End-of-life) procesory i7-7740X oraz i5-7640X od 7 maja bieżącego roku. To właśnie wtedy te dwa wspomniane produkty zostaną usunięte z oferty „niebieskich„, a zainteresowani nimi producenci OEM będą musieli zamawiać je prosto z firmy i to do końca listopada. Ich żywot zostanie całkowicie zakończony 31 maja 2019 roku. Szczerze jednak wątpię, czy Intelowi uda się wyprzedać wszystkie egzemplarze, kiedy najnowsze procesory Coffee Lake przewyższają je na każdym kroku.

Źródło: wccftech.com