WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Kalifornia zakaże ustawiania domyślnych haseł

Jakie hasło jest Waszym ulubionym? Moje to zdecydowanie admin, hasł0 i klasyczne 12345678, czy qwerty. Po co bowiem zabezpieczać nieważne dla mnie konta, czy sprzęty jakąś niemożliwą do zapamiętania frazą? Niestety innego zdania są władze jednego ze stanów USA, co sprowadza się do tego, że Kalifornia zakaże ustawiania domyślnych haseł.

Ogólnie nie chodzi o to, żeby uniemożliwić mieszkańcom tamtejszych terenów ustawiania konkretnych haseł, ale wymusić na producentach i dostawcach sprzętu, czy aplikacji w Kalifornii zmiany. Wszystko przez to, że w większości przypadków sprzedawane urządzenia sieciowe (konfigurowalne przełączniki, routery, kamery, czy nawet sprzęt AGD) posiadają domyślne i szeroko znane hasła. Odwala to oczywiście funkcje zaproszenia dla oszustów i hakerów, którzy z łatwością mogą się włamać na taki sprzęt. Właśnie temu chce przeciwdziałać ustawa Information Privacy: Connected Devices, która wejdzie w życie 1 stycznia 2020 roku.

Definitywnie zakazuje ona stosowania domyślnych haseł dla sprzętu sieciowego, co producenci mogą rozwiązać na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest stworzenie unikalnego hasła dla każdego egzemplarza… albo ustawienie wymogu jego zmiany przy pierwszym kontakcie z klientem. Ci zapewne i tak zdecydują się na najprostsze warianty, ale zabezpieczy to poniekąd sprzęt przed falą prostych włamań. Jeśli zastanawiacie się, czy to rzeczywiście jakiś problem, to odpowiedzcie sobie na pytanie, czy mając pojedynczy router sieciowy staraliście się go jakoś solidnie zabezpieczyć? Wbrew pozorom ma to ogromne znacznie. Pokazuje to przykład wielu krajów, w których przestępstwo popełnione z danej sieci (np. przez hackera) obarczy odpowiedzialnością właśnie gospodarza.

Rozpoznawanie twarzy od Amazona wskazało 28 prawodawców jako przestępców

Źródło: Engadget
Zdjęcia: Engadget