Reklama
aplikuj.pl

Kamienne struktury sprzed tysięcy lat mogą być pozostałością po nieznanym kulcie

Prostokątne struktury zlokalizowane w północno-zachodniej Arabii Saudyjskiej, które pochodzą sprzed ponad 7 tysięcy lat, najprawdopodobniej stanowią pozostałości po prehistorycznym kulcie skupionym wokół bydła.

Tego typu obiekty nazywa się oryginalnie mustatilami, a poszczególne egzemplarze mogą różnić się między sobą wyglądem. Zazwyczaj mają jednak kształt prostokąta i często składają się z dwóch platform połączonych dwiema ścianami. Dotychczasowe odkrycia archeologów sugerują, że niektóre z mustatilów zawierały w centrum komory składające się z kamiennych ścian. Najprawdopodobniej tego typu obiekty stanowiły część kultu bydła i wykorzystywano je w celach rytualnych.

Czytaj też: Cahokia to miasto zamieszkałe dawniej przez tysiące ludzi. Archeolodzy nie wiedzą, co się z nimi stało

Co ciekawe, mustatile okazują się znacznie bardziej złożone niż wydawałoby się wcześniej. Zawierają m.in. komory, wejścia i ortostaty, co czyni jest stosunkowo zaawansowanymi architektonicznie. Niestety część z nich uległo uszkodzeniom bądź padło ofiarami kradzieży. W 2019 roku udało się jednak znaleźć nienaruszoną strukturę zawierającą dużą liczbę kości bydlęcych oraz rogów. Na miejscu znaleziono również szczątki owiec, kóz i gazeli.

Kamienne struktury rozmieszczone na terenie Arabii Saudyjskiej nazywa się mustatilami

Znajdowały się one w centrum komory zbudowanej z kamiennych ścian i postawionej w pobliżu dużego pionowego kamienia. Zdaniem archeologów pozostawione na miejscu kości pełniły rolę ofiar składanych przez ludzi. Prawdopodobnie uczestniczyli oni w rytuałach związanych z kultem bydła, choć nie wiadomo, z czym dokładnie się on wiązał. Dodatkowy problem stanowi fakt, że w ówcześni mieszkańcy nie pozostawili po sobie żadnych zapisków.

Autorzy badań natrafili również na sztukę naskalną znajdującą się w okolicy i pochodzącą z tego samego okresu. Na rysunkach znalazły się sceny związane z zajmowaniem się zwierzętami oraz polowaniami. Same struktury, ze względu na imponujące rozmiary, również potwierdzają ich rytualną naturę. Biorąc pod uwagę wysokość ścian, nie przekraczającą pół metra, pozwala to wyeliminować hipotezę o wykorzystywaniu mustatili jako zagród dla zwierząt.

Czytaj też: Dlaczego starożytni Egipcjanie tak bardzo lubili koty?

Z kolei fakt, że wewnątrz znajdowały się liczne szczątki sugeruje, jakoby ówczesne środowisko było znacznie bardziej wilgotne niż ma to miejsce obecnie. Bydło potrzebuje bowiem do przetrwania sporych ilości wody. Jeśli chodzi o niewiadome, to archeolodzy zastanawiają się, dlaczego niektóre struktury zostały zbudowane na zboczach wulkanu. Być może w ten sposób pełniły one rolę znaczników, swego rodzaju znaków drogowych. Badacze chcą teraz przeprowadzić kolejne analizy, tym razem oparte na tzw. Geographic Information Systems.