Od kilku lat znane są metody chudnięcia polegające na połykaniu kapsułek zapewniających uczucie sytości. Jednakże do tej pory musiały być one aktywowane przez cewnik – nowe podejście całkowicie zmienia ten proces.

Kapusłka EndoPil zaprojektowana została przez naukowców z Nanyang Technological University w Singapurze. Jest ona żelatynowa i posiada pusty balon oraz wewnętrzną mini-kapsułkę, w której znajduje się system napełniający balon.

Czytaj też: Sieć neuronowa jest w stanie pisać artykuły naukowe

Po połknięciu i popiciu szklanką wody żelatyna rozpuszcza się uwalniając balon. Za pomocą magnesu o szerokości 5 cm jest się w stanie z zewnątrz zdalnie otworzyć zawór magnetyczny, który napełni balon. Dzieje się tak dzięki rozpoczęciu mieszania nieszkodliwego kwasu z solą, które do tej pory były osobno przechowywane. Po wymieszaniu tworzą one dwutlenek węgla, który napełnia balon.

Po trzech minutach ma on już 120 ml gazu i unosi się na szczyt żołądka, dzięki czemu mamy wrażenie pełności. Utrzymuje się on na tyle długo, aby można było schudnąć, a następnie spuszcza się powietrze ponownie za pomocą magnesu, a  balon wychodzi z organizmu przez jelito cienkie.

Pierwsza wersja została już z powodzeniem przetestowana na świniach. Naukowcy chcą teraz przenieść swoje badania na ludzi. Chcą oni także zmniejszyć kapsułkę, bowiem aktualnie jest ona dosyć ciężka do połknięcia.

Czytaj też: „Spawane” komórki macierzyste pomogą w leczeniu ran

Źródło: Newatlas

 

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej