Naukowcy z Uniwersytetu Technicznego w Monachium (TUM) zademonstrowali prototypowy lek, który może uwalniać trzy aktywne składniki w różnym czasie i w określonej sekwencji. Kluczem do tego jest wykorzystanie sztucznego DNA, które rozpada się w określonych odstępach czasu.
Niektóre choroby wymagają podawania wielu leków w określonych odstępach czasu. Jedna tabletka rozwiązałaby wiec konieczność dokładnego pilnowania podawania leków. Zespół z TUM twierdzi, że rozwiązał ten problem.
Czytaj też: Istnienie bananowców jest w niebezpieczeństwie
Jako dowód naukowcy stworzyli hydrożel, który uwalnia różne nanocząsteczki w odpowiedniej kolejności. Najpierw uwolnił on cząsteczki srebra, potem tlenku żelaza a na końcu złoto. Sztuczka polega na związaniu ich za pomocą sztucznego DNA, które rozkłada się z różną szybkością.
Specjalna konstrukcja zapewnia, że różne rodzaje cząsteczki zostaną uwolnione tylko i wyłącznie w określonej kolejności. Oczywiście docelowo srebro czy złoto zastąpi się lekami. Nie wiadomo jednak, jak długo naukowcom zajmą testy kliniczne i komercjalizacja pomysłu.
Czytaj też: Organizmy pozaziemskie mogą myśleć nie jak ludzie
Źródło: Newatlas