WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Kartele narkotykowe blokują badania w Meksyku

Nowe badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Queensland opisują, w jaki sposób peptyd w jadzie nietoperzy wampirowatych może przyczynić się do stworzenia nowych leków. Jednakże badanie peptydu nie jest możliwe ze względu na kartele narkotykowe, które zajmują tamtejsze tereny.

Publikacja ujawnia, że peptyd może być korzystny w leczeniu praktycznie wszystkiego – od chorób układu krążenia po choroby nerek. Dalsze badania mogą doprowadzić do powstania leków, które znajdą zastosowanie w wielu chorobach. Pierwsze doniesienia mówią nawet o zwiększeniu wskaźników powodzenia przeszczepów skóry czy poprawie przepływu krwi do nowej tkanki.

Niestety, życie zatrzymuje możliwość rozwoju badań. Nietoperze występują głównie w pobliżu Cuernavaca, w stanie Morelos w Meksyku. Praca w tamtych rejonach jest bardzo niebezpieczna, ponieważ kartele narkotykowe cały czas prężnie tam działają. Naukowcy wprost mówią, że dostęp do regionu został z tego powodu uniemożliwiony. Badacze muszą więc poszukać kolejnych regionów, tym razem bezpiecznych, gdzie będą znajdowały się nietoperze. Może się to jednak okazać cięższe niż się wydaje.

Czytaj też: Te ryby potrafią żyć w wodach praktycznie pozbawionych tlenu

Źródło: Newatlas