WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Karty GeForce RTX to istne bestie w API Vulkan

Na przestrzeni ostatnich lat utarło się, że Nvidia rządzi w DirectX, a AMD właśnie w stosunkowo młodym API Vulkan. Jednak nawet testy Pascali wskazywały na dwukrotną przewagę po stronie Zielonych, co znajduje również potwierdzenie w architekturze Turing.

Co tu dużo mówić, najnowsze karty GeForce RTX to istne bestie w API Vulkan, o czym poinformował nas Arseny Kapoulkine, dyrektor techniczny ze studia Robolox. W jednym ze swoich wpisów na Twitterze stwierdził, że zmodyfikowany model RTX 2080, czyli nawet nie ta najpotężniejsza karta z serii, jest trzykrotnie szybsza z zastosowaniem renderowania Mesh Shading w porównaniu do tego tradycyjnego. Sprowadza się to do obliczenia ponad 1 miliarda trójkątów (z których swoją drogą jest złożona grafika 3D) w 6,3 ms, a nie 17,2 ms. Czas ten obniża się do 5,5 ms po wyłączeniu czegoś w rodzaju ogranicznika napięcia dostarczanego do GPU.

Najciekawsze w tym jest to, że taka wydajność nie ma źródła w rdzeniach RT oraz Tensor. W skrócie to te „inteligente”, które napędzają ray-tracing w technologii Nvidia RTX. Swojego rodzaju rewolucja w tej kwestii maleje jednak w momencie, kiedy wczytamy się w samą technikę Mesh Shading. To rodzaj renderowania, który opracowała sama Nvidia na potrzeby kart Nvidia Turing, czego efekt w praktyce możecie obejrzeć poniżej. Nie liczcie jednak na wydajnościowy skok w grach, bo zupełnie jak Nvidia HairWorks, Mesh Shading będzie użyteczny dopiero wtedy, kiedy deweloperzy wykorzystają go w swoich grach.

Czytaj też:

Źródło: DSOGaming