Reklama
aplikuj.pl

Najlepszy kask dla rowerzystów? Autoliv opracowało kask z poduszkami powietrznymi

Drukowany kask rowerowy KAV R1, Drukowany kask rowerowy, KAV R1, kask rowerowy

Kask rowerowy to podstawa bezpieczeństwa na ulubionym jednośladzie, co w dobie rozpowszechnienia się tego rodzaju transportu, posuwa firmy do wymyślania coraz to bardziej zaawansowanych modeli. Przykładem tego jest dzieło szwedzkiej firmy Autoliv, która w ramach współpracy z POC opracowała kask z poduszkami powietrznymi. Tak oto potencjalnie powstał najlepszy kask dla rowerzystów.

Kask z poduszkami powietrznymi dla rowerzystów

Mimo obecnych już na rynku zaawansowanych kasków rowerowych, ciągle można je ulepszyć, aby zminimalizować szanse na uszkodzenia najważniejszej części naszego ciała w razie incydentu. Firma Autoliv pochwaliła się tego typu kaskiem, który wprawdzie doczekał się prezentacji, ale nie szczegółów technicznych.

Pewne jest jednak, że kask zawiera czujniki, które wykrywają ruchy związane z nagłym upadkiem i uderzeniem oraz elektroniczną jednostkę sterującą, która automatycznie napełnia poduszkę powietrzną wbudowaną w kask. Ta poduszka składa się z trzech kanałów z tkaniny, które pozostają ukryte pod zdejmowanymi panelami zewnętrznymi kasku, ale natychmiast nadmuchują się i rozszerzają, gdy dojdzie do wypadku, pokrywając boki i wierzch głowy.

Czytaj też: Jedziesz sobie autostradą, a tu nagle na jej środku ląduje samolot. Zdziwilibyście się?

Według Autoliv, pomysł polega na tym, że poduszka powietrzna będzie działać jako początkowy absorber energii, a podłoże piankowe kasku będzie służyć jako ten drugi, co zminimalizuje obrażenia przy zachowaniu wysokiego komfortu. Potwierdziły to symulacje z manekinem w roli głównej, w których ryzyko umiarkowanych lub śmiertelnych obrażeń głowy zostało zmniejszone z 80% do 30%. Kolejne badania są pewne, ale kwestia komercjalizacji pozostaje tajemnicą.