Mężczyzna, którego pochowano w ogromnym, liczącym około 5200 lat grobowcu, był owocem kazirodczego związku. Badania w tej sprawie przeprowadzili naukowcy z Trinity College w Dublinie.
DNA pobrane ze szczątków wspomnianego człowieka wykazuje niezwykle dużą liczbę identycznych wersji tych samych genów. Sugeruje to, że jego rodzice byli albo rodzeństwem albo rodzicem i dzieckiem. Łącząc te obserwacje z bogactwem, z jakim wiązało się pochowanie ciała w monumentalnym grobowcu sugeruje, że zmarły był członkiem elity.
Zespół odpowiedzialny za odkrycie badał DNA 44 osób pochowanych w różnych irlandzkich grobowcach sprzed około 6600 do 4500 lat. Tylko człowiek z Newgrange, którego pochowano w najbardziej wyszukanym grobowcu, miał w genach wpisane znamiona kazirodztwa.
Czytaj też: Chcielibyście zwiedzić egipski grobowiec? Nic prostszego!
Krzyżowanie się braci i sióstr miało miejsce w niektórych starożytnych rodzinach rządzących. Egipski faraon Tutanchamon, którego rządy rozpoczęły się 3352 lata temu, był dzieckiem brata i siostry. Dlatego też znalezienie dowodów na chów wsobny na terenie dzisiejszej Irlandii nie powinno być szczególnie zaskakujące.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News