KFA2 GeForce RTX 3080 Ti SG (1-Click OC) to kolejny bardzo wydajny model karty graficznej, który mam okazję testować. Jak wypadnie on na tle wcześniej sprawdzanych przeze mnie konstrukcji?
Wygląd i specyfikacja KFA2 GeForce RTX 3080 Ti SG (1-Click OC)
Karta ma kilka ciekawych dodatków. Jest przewód RGB pozwalający na synchronizację podświetlenia z płytą główną, holder z podświetleniem oraz 1-Clip Booster. Te ostatnie jest w szczególności ciekawym rozwiązaniem. Jest to wentylator, który można dodatkowo zamontować na górę karty. Jego zadaniem jest wyciąganie powietrza z grafiki. Działanie tego sprawdzę w testach, natomiast mam tutaj kilka uwag. Po pierwsze karta z nim dziwnie wygląda. Po drugie nie wszędzie się on zmieści. W przypadku płyty głównej z platformy testowej kartę montuje się w 2 slocie PCI patrząc od strony obudowy (pierwszy zajmuje miejsce na dysk). Natomiast gdyby była ona montowana w pierwszym slocie to wentylator kolidowałby z pamięciami RAM. Tak więc nie wszędzie to rozwiązanie będzie możliwe do wykorzystania. Dlatego też zdecydowałem się na przeprowadzenie testów bez 1-Clip Booster i dodanie informacji o nim przy temperaturach i głośności.
Sama karta wygląda dobrze. Jak zawsze mogę czepiać się bocznego napisu, ale może Wam się spodoba. Jest też podświetlenie RGB wentylatorów i tutaj szkoda, że nie ma ARGB. Producent nie zapomniał o backplate i w ogólnym rozrachunku całość wypada naprawdę nieźle pod względem wizualny.
Czytaj też: Test Palit GeForce RTX 3070 Ti GamingPro
Za chłodzenie odpowiadają trzy 92 mm wentylatory + ewentualny górny. Nie zabrakło oczywiście trybu półpasywnego, więc w spoczynku będzie idealna cisza. KFA2 GeForce RTX 3080 Ti SG (1-Click OC) ma wymiary 317 x 113 x 61 mm, więc potrzeba do niej większej obudowy. Zasilana jest z dwóch złączy 8 pin, a sugerowany zasilacz powinien mieć 750 W mocy. Nie są one umieszczone na końcu karty, więc tutaj mogło by być lepiej. Na samym końcu jest za to złącze do dodatkowego wentylatora oraz na kabel RGB. Wyjścia obrazu są standardowe: 3x DisplayPort 1.4a oraz 1x HDMI 2.1.
Karta jest fabrycznie podkręcona, a zegary boost wynoszą 1695 MHz. Możecie je zwiększyć jeszcze o 15 MHz dzięki oprogramowaniu Xtreme Tuner Plus. Natomiast zegary w benchmarku Metro Exodus Enhanced Edition 2560 x 1440 px to średnio 1804 MHz.
Sterowniki
- RTX 2060, RTX 2060 SUPER, RTX 2070 SUPER, RTX 2080, RTX 2080 SUPER, RTX 3060, RTX 3060 Ti, RTX 3070, RTX 3080: Nvidia Game Ready 466.47
- RTX 3080 Ti: Nvidia Game Ready 466.54
- RTX 3070 Ti: Nvidia Game Ready 466.61
Informacje na temat użytych gier i testów znajdziecie pod tym linkiem.
Testy KFA2 GeForce RTX 3080 Ti SG (1-Click OC) w rozdzielczości 1920 x 1080
W pierwszej z rozdzielczości wyniki są świetne i co do tego nie ma wątpliwości. Spokojnie możecie liczyć na 60 fps, podobnie zresztą jak w kolejnej. Warto też zwrócić uwagę, że karta wypada trochę lepiej od ZOTACa, który jest teoretycznie mocniej podkręcony.
Testy KFA2 GeForce RTX 3080 Ti SG (1-Click OC) w rozdzielczości 2560 x 1440
Kolejna rozdzielczość to ponownie świetne wyniki. Sam model od KFA2 wypada lepiej od Founders Edition, ale trochę gorzej od Gigabyte. Jest to zgodne z oczekiwaniami po sprawdzeniu, jakie średnio zegary notowane są w benchmarku.
Testy KFA2 GeForce RTX 3080 Ti SG (1-Click OC) w rozdzielczości 3840 x 2160
W ostatniej rozdzielczości karta również radzi sobie bardzo dobrze. Wyniki to czołówka wykresów i ciężko mieć tutaj jakieś większe uwagi.
Temperatury, głośność, pobór mocy KFA2 GeForce RTX 3080 Ti SG (1-Click OC)
W spoczynku jest oczywiście idealna cisza – wentylatory nie obracają się. Ciekawie się robi pod obciążeniem. Karta w stosunku do konkurencyjnych modeli RTX 3080 Ti jest cichsza, ale z drugiej strony nie jest to idealna cisza. Nie powinno to Wam jednak raczej przeszkadzać. Zanotowałem też wyższe temperatury, ale na tle konkurencji nie jest źle. Także sam pobór mocy nie jest wyjątkowo duży.
Sytuacja trochę zmienia się po zamontowaniu 1-Clip Booster. Zanotowałem wtedy 72°C i 42,2 dBA. Temperatury są więc minimalnie niższe, ale same wentylatory rozkręcają się do mniejszych wartości co pozytywnie wpływa na kulturę pracy. Jeśli więc dodatkowy wentylator Wam się zmieści i nie przeszkadza Wam końcowy wygląd karty to jak najbardziej polecam go użyć.
Podkręcanie KFA2 GeForce RTX 3080 Ti SG (1-Click OC)
Podkręcanie przeprowadziłem przy wykorzystaniu programu MSI Afterburner. Jak możecie zobaczyć, udało mi się podnieść taktowania o 30 MHz na rdzeniu oraz 87 MHz na układach pamięci. Przy wyższych wartościach były już problemy z grami. Przykładowe wyniki przy takich ustawieniach znajdziecie poniżej.
Sumaryczna wydajność KFA2 GeForce RTX 3080 Ti SG (1-Click OC)
KFA2 GeForce RTX 3080 Ti SG (1-Click OC) prezentuje topową wydajność, co potwierdzają powyższe wykresy. Karta pokonuje też sporą ilość konkurencji i tak naprawdę przegrywa tylko z modelami Gigabyte oraz Asusa, natomiast z tym drugim mało, która karta mogła by się równać. Możecie więc liczyć na świetną wydajność we wszystkich rozdzielczościach.
Karta ma tryb półpasywny, więc w spoczynku jest idealna cisza. Pod obciążeniem wypada ona lepiej od konkurencji, ale nadal nie jest to cisza. Natomiast jeśli macie AiO to wątpię, żeby jej praca Wam przeszkadzała. Warto też skorzystać z 1-Clip Booster, o ile macie na niego miejsce. Słabo wypadło za to OC, które jest minimalne i nie powoduje bardzo dużego przyrostu fps w grach.
Czytaj też: Test Asus GeForce RTX 3080 Ti ROG Strix LC OC
Podsumowanie testu KFA2 GeForce RTX 3080 Ti SG (1-Click OC)
Co ciekawe kartę można znaleźć w sklepach i to nawet za cenę 10000 zł – oczywiście o sugerowanych nie ma co mówić. Taka cena jest bardzo bliska RTX 3080 więc jak najbardziej warto tutaj już dołożyć lub wybrać testowany model przy takiej sytuacji na rynku.
KFA2 GeForce RTX 3080 Ti SG (1-Click OC) ciekawie wygląda i jest dobrze wykonana. Na pewno plusem są dodatki w postacie holdera czy 1-Clip Booster, którego warto zamontować. W testach karta wypadła całkiem nieźle i notuje wydajność większą od części testowanych modeli RTX 3080 Ti. Szkoda tylko, że samo OC jest dosyć słabe i mało co więcej można z niej wyciągnąć. Plusem jest za to dobra na tle konkurencji kultura pracy.
Jeśli więc macie wybór kupić RTX 3080 Ti w testowanej wersji albo najlepszy model RTX 3080 to sprawa jest jasna co wybrać. Także jeśli zastanawiacie się nad różnymi modelami kart RTX 3080 Ti to wersja od KFA2 wypada naprawdę nieźle – chyba, że planujecie ręczne OC to wtedy zbyt dużo z niej nie wyciągniecie.