Reklama
aplikuj.pl

Czy składniki związane z powstaniem życia powstały przed narodzinami gwiazd?

astronomia

Złożone cząsteczki organiczne, które mogły służyć jako składniki budulcowe życia, są bardziej wszechobecne niż do tej pory sądzono. Zdaniem przedstawicieli Uniwersytetu w Arizonie, występują one w zimnych obłokach gazu i pyłu, z których powstają gwiazdy i planety.

Z badań opublikowanych w The Astrophysical Journal wynika, iż owe cząsteczki nie tylko były powszechne, ale również pojawiły się znacznie wcześniej niż przypuszczali astrofizycy. Stało się to bowiem setki tysięcy lat przed narodzinami pierwszych gwiazd. Wcześniej badacze sądzili, że ich istnienie było konieczne do powstania cząstek organicznych.

Analizując dane dot. 31 rdzeni, które w przyszłości utworzą tzw. proto-gwiazdy, naukowcy doszli do wniosku, że 70% z nich, oprócz metanolu, zawierało również aldehyd octowy. Autorzy badania sądzą, że jest to dowód znaczne rozpowszechnienie złożonych cząsteczek organicznych w powstających regionach gwiezdnych.

Czytaj też: Liczący niemal 13 mld lat sygnał pochodzi z tzw. ciemnych wieków wszechświata

I choć wcześniej ciepło generowane przez gwiazdy wydawało się kluczowe w zachodzeniu tego procesu, to teraz sytuacja uległa zmianie. Obfitość złożonych cząsteczek organicznych w chmurach skrajnie zimnego gazu i pyłu jest wręcz niebywała. Tego typu badania są niezwykle istotne, bowiem pozwalają lepiej zrozumieć proces powstania życia, planet czy też całych układów.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News