Jednym z podstawowych pytań z zakresu geologii jest to związane z początkiem ruchów ziemskich płyt tektonicznych. Rozstrzał w datowaniu był naprawdę ogromny, bowiem jedni naukowcy sądzili, że nastąpiło to ok. 1 mld lat temu – inni natomiast, że ok. 4 mld lat temu.
Zespół badawczy zarządzany przez naukowców z Uniwersytetu Harvarda dokonał analizy skał liczących ponad 3 mld lat. Znalezione na terenie Australii oraz RPA próbki sugerują, jakoby ruchy płyt tektonicznych rozpoczęły się co najmniej 3,2 mld lat temu. W obrębie kratonu Pilbra badacze wykryli dryf wynoszący ok. 2,5 cm rocznie, który rozpoczął się właśnie ponad 3 mld lat temu.
Wyniki badania opublikowanego na łamach Science Advances pozwalają sądzić, że tektonika płyt występowała już na wczesnych etapach istnienia naszej planety. Proces ten był kluczowy w jej rozwoju oraz powstaniu życia. Wpływa on na położenie kontynentów, powstawanie pasm górskich a nawet emisje gazów do atmosfery, co przekłada się na zmiany klimatyczne.
Czytaj też: Ta planeta jest podobna do Ziemi i może podtrzymywać życie
Teraz naukowcy zaangażowani w badania zamierzają kontynuować analizę danych zebranych w obrębie kratonu Pilbara oraz za sprawą innych próbek. W prowadzeniu analiz pomaga im m.in. mikroskop zwany Quantum Diamond Microscope, który umożliwia obrazowanie pól magnetycznych badanych próbek.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News