Kobieta ze Szkocji nie odczuwa praktycznie żadnego bólu z powodu mutacji w niezidentyfikowanym wcześniej genie. Rzadko doświadcza również stanów takich jak niepokój czy strach, a jej rany prawdopodobnie goją się szybciej.
Kobieta w wieku 65 lat szukała rozwiązania jej problemów z biodrami, które powodowały m.in. poważne zwyrodnienie stawów. Jednocześnie nie odczuwała ona bólu związanego z tymi dolegliwościami. Rok później ta sama osoba przeszła operację ręki, co jest zwykle niezwykle bolesnym zabiegiem. Nie odnotowano jednak u niej większych problemów z tego powodu. Gdy lekarze zwrócili uwagę na jej odporność, kobieta wyjaśniła, iż nigdy nie musiała korzystać ze środków przeciwbólowych.
Czytaj też: Żel drukowany w 3D jest zdolny do samodzielnej regeneracji
Badacze przeprowadzili analizy genetyczne i znaleźli dwie interesujące mutacje. Jedną z nich była mikrodelecja w pseudogenie, którą naukowcy opisali po raz pierwszy i nazwali FAAH-OUT. Kobieta miała także mutację w sąsiednim genie, który kontroluje enzym FAAH. Dalsze badania ujawniły podwyższony poziom neuroprzekaźników we krwi, które normalnie są rozkładane przez FAAH. Myszy, które nie mają tego genu w mniejszym stopniu odczuwają ból, szybciej dochodzą do zdrowia, zmniejszyły poziom strachu. Podobne cechy wykazuje kobieta ze Szkocji. Naukowcy twierdzą, że jest możliwe, iż na świecie znajduje się więcej osób z podobną przypadłością, które nawet nie zdają sobie sprawy z tego faktu.
[Źródło: medicalxpress.com]
Czytaj też: WHO chce stworzyć globalny rejestr badań nad edycją genów