No Fluff Jobs z okazji Dnia Kobiet opublikowało raport dotyczący kobiet w IT. Jesteście ciekawi jak wyglądają statystyki?
Specjalistki IT w Polsce zarabiają więcej niż ich koleżanki w innych branżach. 40% kobiet pracujących w IT, które skończyły studia z nauk ścisłych i przyrodniczych lub społecznych przebranżowiło się aby znaleźć zatrudnienie w nowych technologiach.
Okazuje się też, że luka płącowa wynosi 10% w grupie specjalistów posiadających od 2 do 5 lat doświadczenia. Programistki z najkrótszym doświadczeniem zarabiało średnio 4 tysiące złotych netto, a te z wieloletnim ponad 9 tysięcy na rękę. Kobiety zarabiają też najwięcej na umowach B2B – średnio 10,5 tysiąca złotych netto. Na umowę o pracę średnie zarobki wynoszą 7900 zł na rękę.
Magdalena Gawłowska-Bujok, COO w No Fluff Jobs, mówi:
B2B wiąże się z możliwością wyższych zarobków, prostszym rozliczeniem w przypadku pracy dla wielu kontraktorów i innymi udogodnieniami takimi jak na przykład elastyczność zatrudnienia. Między usługodawcą a usługobiorcą nie nawiązuje się stosunek pracy, co z pewnością ułatwia to pogodzenie wielu zawodowych i pozazawodowych obowiązków oraz zachowanie work-life balance.
Z ankiet wynika, żer 4% kobiet w branży IT pełni funkcję menedżera. Jest t wynik identyczny jak w przypadku mężczyzn. Różnic płciowych nie widać jeśli chodzi o rodzaj pracy. Najwięcej kobiet pracuje w backendzie, podobnie jak mężczyźni. Druga specjalizacja to Frontend. Co ciekawe więcej kobiet pracuje jako testerki.
Magdalena Gawłowska-Bujok dodaje:
Kobiety pod względem poziomu zaawansowania i doświadczenia zawodowego w pełni spełniają wymagania rynku. Te specjalistki IT, które posiadają doświadczenie powyżej 2 lat, nie powinny mieć problemu ze znalezieniem pracy, podobnie zresztą jak programiści płci męskiej – zapotrzebowanie na midów i seniorów w IT jest zdecydowanie wyższe, niż na osoby początkujące.