Rząd Wielkiej Brytanii oraz naukowcy związani z medycyną zobowiązali się do stworzenia planu, dzięki któremu w przypadku rozprzestrzeniania kolejnych patogenów stworzenie skutecznych szczepionek zajęłoby około trzech miesięcy.
Z wypowiedzieli przedstawicieli brytyjskiego Departamentu Zdrowia wynika, że do tego typu działań wymagane byłoby opracowanie nowych metod leczenia, odpowiedniej diagnostyki oraz szczepionek działających na nowo poznane patogeny jeszcze zanim zdążą się one rozprzestrzenić na całym świecie. Do osiągnięcia tego celu będzie oczywiście wymagana międzynarodowa współpraca pomiędzy firmami, naukowcami, władzami, agencjami regulacyjnymi oraz zajmującymi się ochroną zdrowia.
Czytaj też: Sztuczna inteligencja zyskała na pandemii. Potwierdza to nowy raport
Dla porównania, w obecnej sytuacji na stworzenie skutecznych i bezpiecznych szczepionek było potrzeba około 300 dni. Tyle minęło pomiędzy ogłoszeniem stanu pandemii, a dostarczeniem preparatów przeznaczonych do masowego stosowania. Brytyjski rząd chce jednak, aby udało się skrócić ten okres do zaledwie 100 dni. W ten sposób potencjalne, kolejne kryzysy zdrowotne, mogłyby zostać opanowane znacznie szybciej.
Naukowcy chcą, aby nowe szczepionki dało się tworzyć w ciągu zaledwie 100 dni
Dyrektorzy generalni i przedstawiciele firm takich jak AstraZeneca, Pfizer i GlaxoSmithKline, udzielili swojego poparcia dla działań zaproponowanych przez Pandemic Preparedness Partnership. W międzyczasie prowadzono też rozmowy między ministrami zdrowia państw G7, które miały miejsce w tym tygodniu. Minister James Bethell oraz główny doradca brytyjskiego rządu, Patrick Vallance, nadzorowali spotkania z udziałem przedstawicieli przemysłu farmaceutycznego i ekspertów, których celem było opracowanie rozwiązań z zakresu diagnostyki, leczenia i produkcji szczepionek.
Czytaj też: Infodemia – pandemia fake newsów
Minister zdrowia Wielkiej Brytanii, Matt Hancock, podkreślił, że bezpieczne i skuteczne szczepionki zostały dostarczone w rekordowym czasie, a zebrane doświadczenie powinno zaprocentować w ramach działań związanych z Pandemic Preparedness Partnership. Cel jest jeszcze bardziej wymagający, a 100 dni na opracowanie nowych preparatów wydaje się naprawdę ambitnym założeniem. Nie jest to jednak niemożliwe do osiągnięcia, szczególnie z nowymi technologiami wykorzystywanymi do projektowania kolejnych szczepionek.