Reklama
aplikuj.pl

Kolejne podwyżki cen wydajnych kart graficznych

Jak długo będziemy jeszcze to słyszeć?

podwyżki

Podwyżki cen kart graficznych ze średniej i wysokiej półki chodzą za nami już od kilku miesięcy, a ostatnie dni w Stanach Zjednoczonych wskazują, że prędko się to nie zakończy.

Okazało się, że najwydajniejsze konstrukcje w Stanach Zjednoczonych podrożały nawet dwukrotnie. Przykładowo GeForce 1080 przekracza wydatek 1000$, a cena GeForce 1070 Ti wywindowała z 380$ do średnio 900$. Sprawa ma się jeszcze gorzej z GeForce 1080 Ti, których praktycznie nie ma w większości sklepów. Tradycyjnie dostało się również kartom z serii Radeon – Vega 56 i 64 są niczym legendy, a seria RX 400 i 500 jest niebotycznie droga. Za to rzut oka na kurs Bitcoina wskazuje, że to nie kryptowaluty zawiniły.

Odetchnąć mogą tylko i wyłącznie użytkownicy, którzy planowali kupić coś mniej wydajnego. Cena GeForce 1060 nadal utrzymuje się w granicach rozsądku (choć stopniowo rośnie), a budżetowe modele pokroju GeForce 1050 Ti oraz RX 550 wytrwale utrzymują poziom cen nadanych przez producenta. Wprawdzie takie zawirowania wystąpiły tylko na terenie Stanów Zjednoczonych, dlatego miejmy nadzieje, że nie odbije się na rynku europejskim.

Źródło: techpowerup.com