WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Kolejny sukces SpaceX – satelita wyniesiona z pomocą rakiety Block 5

Największa zaleta rozwiązań SpaceX tkwi w możliwości kilkukrotnego wykorzystywania rakiet i silników w celu wyniesienia satelitów na orbitę. Tym razem użyta wcześniej rakieta Block 5 posłużyła jako “pierwszy stopień” podróży dla satelity Merah Putih.

Cała operacja zakończyła się już sukcesem, a odbyła się dziś o godzinie 07:18 czasu polskiego. Całość oczywiście relacjonowano na żywo, a zapis tego nagrania podrzucam Wam poniżej. Trwa około 1 godziny, choć umiejętne lawirowanie pomiędzy etapami lotu sprowadzi te 55 minut do maksymalnie kilku. Wyniesienie Merah Putih na orbitę odbyło się bez żadnego problemu, a lądowanie pierwszego stopnia rakiety na platformie OCISLY (Of Course I Still Love You) przebiegło pomyślnie. Co ciekawe, to już drugi lot rakiety odpowiedzialnej za pierwszą fazę lotu (tzw. pierwszy stopień), którą zazwyczaj spisuje się na straty. SpaceX opracował jednak sposób na jej bezpieczne sprowadzenie na Ziemię i ponowne użycie po dogłębnym zweryfikowaniu jej stanu.

Podobno akurat ta rakieta, a dokładnie wersja Block 5, która uczestniczyła w locie Falcon 9 może wziąć udział w aż 10 misjach. Dopiero przed 11 lotem będzie wymagała solidnej renowacji, ale i tak solidnie obetnie to koszty całego przedsięwzięcia. Sama satelita Merah Putih nie ma na nas większego wpływu, ponieważ będzie służyć mieszkańcom terenie Indonezji i Indii. Jednak ten lot jest dla wszystkich fanów SpaceX dosyć ważny. Tak się bowiem składa, że rakiety mogące wziąć udział w kilku misjach kosmicznych, to przyszłość. Potwierdza to m.in. sukces firmy Elona Muska i sama decyzja rządu USA:

Źródło: Arstechnica
Zdjęcia: nasaspaceflight