Reklama
aplikuj.pl

Kombinezon księżycowy od NASA robi wrażenie – przekonajcie się sami

NASA przygotowuje się do wysłania ludzi na Księżyc w 2024 r., co będzie pierwszą tego typu misją od 52 lat. Nowy kombinezon kosmiczny zaprojektowany w związku z tym wydarzeniem wygląda imponująco i jest przy tym niezwykle zaawansowany technologicznie.

Z 28 miliardów dolarów, które zostaną przeznaczone na realizację programu Artemis w latach 2021-2025, aż 518 milionów dolarów zostanie przeznaczone na rozwój i produkcję xEMU. Jest to niemała cena, szczególnie, że kombinezon wydaje się podobny do tych noszonych przez astronautów podczas spacerów kosmicznych. Podobieństwo jest jednak tylko powierzchowne.

xEMU będzie zaprojektowany w taki sposób, aby pył księżycowy nie przedostawał się do wnętrza kombinezonu i nie zakłócał pracy systemów podtrzymywania życia. Jednocześnie zestaw musi być gotowy na środowisko z natężonym promieniowaniem kosmicznym, które bezpośrednio stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.

Łącznie kombinezon ma się składać z aż 16 warstw. Najbliżej skóry astronauty znajduje się odzież chłodząca, która składa się z trzech pierwszych warstw. Na wierzchu będzie z kolei wypełniony gazem pęcherz, tworzący odpowiednie ciśnienie dla organizmu i zatrzymujący tlen potrzebny do oddychania.

Projekt kombinezonu księżycowego pochłonie 518 milionów dolarów

Następna warstwa ma zapewniać temu pęcherzowi właściwy kształt, pasujący do ciała astronauty. Kolejne warstwy będą z kolei odpowiadały za izolację termiczną, utrzymując odpowiednią temperaturę wewnątrz kombinezonu. Biała, zewnętrzna powłoka, odbije ciepło promieni słonecznych. Będzie wodoszczelna, kulo- i ognioodporna. Całość ma spowodować, że ludzka ekspansja Księżyca będzie w 100% skuteczna.