Reklama
aplikuj.pl

Kombinezony ochronne nowej generacji mogą zaczerpnąć garściami ze skóry rekinów

Kombinezony ochronne, nowe Kombinezony ochronne, kombinezony DARPA

Ramię badawcze Pentagonu chce się lepiej przygotować na ataki z użyciem broni chemicznej i biologicznej. Mowa oczywiście o DARPA, agencji, która bierze na celownik kombinezony ochronne nowej generacji.

Obecne kombinezony ochronne przed szkodliwą chemią i bronią biologiczną są duże i nieporęczne. DARPA podała tutaj przykład z historii, kiedy to USA reagowało na epidemie wirusa Ebola w Afryce w 2014 i 2017 roku. Wtedy to zakładanie, zdejmowanie i odkażanie istniejących skafandrów trwało sześć godzin ośmiogodzinnego dnia pracy, co skracało czynny czas z pacjentami do zaledwie 2 godzin.

Dlatego też DARPA w ramach prac nad nowymi kombinezonami chce, żeby po pierwsze – ten zapobiegał bezpośredniemu kontaktowi użytkownika ze szkodliwymi substancjami przez jakąś fizyczną barierę. Po drugie, skafander powinien neutralizować czynniki, które przenikają przez barierę i docierają do skóry, oczu, ust i nosa. Ponadto kombinezon powinien jednocześnie neutralizować co najmniej dwa zagrożenia chemiczne lub biologiczne.

Wyjście zwycięską ręką z tych wymagań mogą zapewnić ewentualnym kontrahentom DARPA inspirację naturą. Jak sama sugeruje:

Naturalne właściwości przeciwporostowe skóry rekina można wykorzystać poprzez naśladowanie tekstury skóry rekina na wielu różnych materiałach do zastosowań przeciwdrobnoustrojowych. Ponadto flory bakteryjne, które obecnie żyją w ludzkim ciele, mogą wykrywać i reagować [nieproszonych gości], chroniąc przed środowiskowymi infekcjami bakteryjnymi i grzybiczymi.

Zgodnie z ogłoszeniem o możliwości zamówienia kombinezon powinien chronić przed różnorodnymi zagrożeniami chemicznymi i biologicznymi. Po stronie chemicznej powinien chronić użytkownika przed takimi czynnikami, jak gazowy chlor, amoniak, gaz, gaz musztardowy i trucizny fosforoorganiczne.

Kombinezony ochronne, nowe Kombinezony ochronne, kombinezony DARPA

Ochrona bakteryjna powinna obejmować wąglika i MRSA, podczas gdy ochrona wirusowa powinna utrzymywać grypę, wirusy nieżytu nosa i gorączki krwotoczne pokroju Eboli. Powinien ponadto zapewnić ochronę przed okropnościami pokroju rycyny, jadu kiełbasianego, czy syntetycznych opioidach.

DARPA prosi o propozycje na początku 2020 roku z celem stworzenia demonstracyjnego modelu do 2025 roku.