Badania przeprowadzone przez naukowców z uniwersytetów w Sztokholmie i Manchesterze wykazały, że komórki jajowe wykorzystują sygnały chemiczne do wybierania plemników, z którymi się połączą.
John Fitzpatrick stwierdził, że komórki jajowe uwalniają substancje chemiczne zwane chemoatraktantami, które przyciągają plemniki do niezapłodnionych jajeczek. Celem badań było zrozumienie, czy komórki używają tych sygnałów chemicznych, do wybierania konkretnych plemników.
W ramach eksperymentów naukowcy sprawdzili, jak plemniki reagują na płyn pęcherzykowy, który otacza komórki jajowe i zawiera chemoatraktanty. Badacze chcieli się dowiedzieć, czy płyny pęcherzykowe pochodzące od różnych samic bardziej przyciągały plemniki pochodzące od jednych samców niż od innych. Zauważyli, że „decyzja” komórki jajowej nie zawsze zgadza się z wyborem dokonanym przez samą kobietę.
Czytaj też: Krokodyle rozmnażające się w pobliżu elektrowni jądrowej
Artykuł w tej sprawie ukazał się na łamach Proceedings of the Royal Society B. Poza wymienionymi już wnioskami, możemy się z niego dowiedzieć, że zadaniem plemników jest dotarcie do komórek jajowych, dlatego też nie są one zbyt wybredne. To komórki jajowe dokonują selekcji, przyciągając jedne plemniki bardziej od innych.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News