Naukowcy z Japonii otrzymali pozwolenie na wstrzykiwanie przeprogramowanych komórek macierzystym osobom z urazami rdzenia kręgowego. Niedługo odbędzie się pierwsza próba kliniczna tej terapii.
Komórki iPS (indukowane pluripotencjalne komórki macierzyste) powstają przez indukowanie komórek z tkanki ciała, które powracają do stanu zarodkowego i mogą rozwinąć się w inny typ komórek.
Hideyuki Okano, główny naukowiec tego projektu, mówi o zmuszaniu komórek dawcy iPS do zmieniania się w komórki prekursorowe komórek nerwowych. Mogą one rozwinąć się w neurony oraz komórki glejowe. Następnie zespół wstrzykuje dwa miliony komórek w miejsce uszkodzenia kręgosłupa po około 2-4 tygodniu po jego wystąpieniu.
Czytaj też: Znaczniki DNA pomagają w usunięciu strachu
W testach na małpach z uszkodzonymi rdzeniami kręgowymi wykazano, że procedura ta może regenerować neurony i przywracać funkcje stracone na skutek uszkodzeń. Same komórki iPS zostały wykorzystane już w kilku innych badaniach klinicznych w tym przy leczeniu zwyrodnienia plamki żółtej w 2014 i 2017 roku oraz przy leczeniu Parkinsona w 2018 roku.
Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych sprawdzają też możliwość leczenia urazów rdzenia za pomocą embrionalnych komórek macierzystych. Dotychczasowe rezultaty wskazują jednak na drobne polepszenia i niebadania nie wykazały znaczącej poprawy. Możliwe więc, że tylko w iPS leży nadzieja dla osób z urazami tej części ciała.
Czytaj też: Wysokie IQ nie pomoże w powstrzymaniu katastrof ekologicznych
Źródło: Nature