WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Komputer namalował obraz w stylu Rembrandta

Niżej ukazany obraz ma wszystkie cechy twórczości 17-wiecznego, holenderskiego malarza, którego imię powinno być znane wszystkim – mowa o Rembrandcie van Rijn. Niemniej dzieło sztuki nie zostało stworzone przez żadnego człowieka – odpowiedzialna była za nie maszyna.

„Kolejny Rembrandt” został zaprezentowany w tym tygodniu w Holandii. Jest rezultatem 18-miesięcznego projektu agencji reklamowej J Walter Thompson współpracującej z pracownikami Microsoftu na zlecenie banku ING. Zespół pod przewodnictwem Basa Korstena stworzył nowy rodzaj oprogramowania wykorzystującego algorytm rozpoznający twarze, który następnie został wykorzystany do analizy obrazów Rembrandta, w nadziei że maszyna zrozumie ludzkie pociągnięcia pędzlem.

1459954100-remb

System przebadał łącznie 346 Rembrandtów. Następnie został podłączony do drukarki 3D, która stała się „ręką” sztucznego artysty. Maszyna ułożyła 13 warstw „bazującego na farbie tuszu UV” w sposób, który imituje nie tylko układ i paletę kolorów Rembrandta, ale również trójwymiarową fizyczną strukturę obrazu.

Nie dziwi fakt, że niektórzy fani holenderskiego mistrza nie są zadowoleni z faktu, że urządzenie mechaniczne kopiuje styl Rembrandta. Niemniej, Korsten twierdzi, że „Kolejny Rembrandt” jest nie podróbką, a hołdem dla artysty. Jak cytuje The Guardian informatyk powiedział, że tworzą „coś nowego  na podstawie jego pracy. Tylko Rembrandt mógłby stworzyć Rembrandta”.

[źródło i grafika: popularmechanics.com]