Reklama
aplikuj.pl

Komputer stacjonarny – jakie nowości spotkały nas w 2023?

komputerstacjonarny

Rynek urządzeń elektronicznych to nieustannie zmieniający się obszar, w którym zmiany technologiczne pojawiają się w zawrotnym wręcz tempie. To, co jeszcze kilka miesięcy temu było rewolucją i nowością już po upływie roku jest zastępowane przez zupełnie nowe rozwiązania. Dlatego też, jeśli planujesz inwestować w nowy sprzęt, warto wiedzieć, co w ostatnim czasie pojawiło się w sprzedaży. Taka wiedza ułatwi ci podjęcie decyzji i wybranie takiego rozwiązania, które pozwoli grać, pracować lub wykonywać inne zadania.

Jakie nowości w komputerach stacjonarnych pojawiły się w 2023 roku?

W 2023 roku świat technologii komputerowych nie przyniósł żadnego dużego, technologicznego przełomu, który kompletnie odmieniły sposób korzystania z urządzeń. Pojawiło się za to sporo ciekawych nowinek, które mogą zainteresować użytkowników komputerów stacjonarnych.

Intel, niezmiennie postrzegany jako gigant w dziedzinie mikroprocesorów, zaszokował branżę zapowiedzią aż 52 nowych procesorów. Wśród nich znajdziemy odświeżone modele 13 generacji procesorów Raptor Lake–H dla laptopów, które obiecują jeszcze większą wydajność, przy jednoczesnym mniejszym zużyciu energii. Intel nie zapominał również o komputerach stacjonarnych, wprowadzając nowe układy z serii P i U, a także serię HX. Co więcej, zaskakującym ruchem jest wprowadzenie Intel Procesora N, który ma zastąpić linię Celeron i Pentium, co może zwiastować nową erę w dostępnych cenowo, ale jednocześnie bardzo wydajnych sprzętach do domowego i profesjonalnego użytku.

NVIDIA, z kolei, kontynuuje swoją dominację w dziedzinie grafiki, prezentując nowe układy z serii RTX 4000. GeForce RTX 4070 Ti, najnowszy dodatek do rodziny, już w styczniu trafił na półki sklepowe, obiecując niesamowitą moc obliczeniową i grafikę na poziomie, który jeszcze do niedawna był zarezerwowany dla najbardziej zaawansowanych systemów. To szczególnie kuszące rozwiązanie, które powinno zainteresować graczy oraz osoby, które na co dzień zajmują się różnymi projektami audiowizualnymi.

Jakie jeszcze nowości sprzętowe mogą zainteresować klientów w 2023 roku?

W dziedzinie wyświetlaczy Samsung wzbogacił rynek o nową serię telewizorów Micro LED, które będą dostępne w rozmiarach od 50 do 140 cali, co jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na wielkoformatowe, ale jednocześnie przystępne dla szerszego grona rozwiązania do domowej rozrywki. Firma Acer nie pozostała w tyle i zaproponowała klientom nowe laptopy z serii Aspire 5 i Aspire 3 oraz komputery all-in-one z serii Aspire S, które łączą w sobie elegancję z potężną wydajnością, dzięki procesorom Intel Core 13. generacji i kartom graficznym Intel Arc serii A. Jak widać komputery 2023 to nadal dominacja urządzeń stacjonarnych i osobistych, ale w udoskonalonej wersji.

Na co zwrócić uwagę inwestując w sprzęt komputerowy w 2023 roku?

Wybierając komponenty do nowego komputera, warto pamiętać, że każdy element, który się w nim znajduje, ma swoje znaczenie i wpływa na ogólną wydajność systemu. Procesor to serce każdego komputera stacjonarnego i przenośnego, a jego wybór powinien być dopasowany do zadań, które planujesz na nim wykonywać. Dla zastosowań wymagających, takich jak gry czy edycja wideo, polecamy procesory z wyższej półki, które mają lepsze parametry.

Karta graficzna to kolejny kluczowy element, szczególnie jeśli jesteś graczem lub pracujesz z grafiką 3D. Najnowsze modele kart graficznych oferują nie tylko imponującą moc obliczeniową, ale również technologie takie jak ray tracing, które znacząco poprawiają jakość obrazu w grach i aplikacjach.

Pamięć RAM jest jak przestrzeń robocza komputera – im więcej masz RAM-u, tym więcej zadań może być wykonywanych jednocześnie bez wpływu na wydajność. Dla większości użytkowników 16 GB RAM będzie wystarczające, ale dla profesjonalistów i entuzjastów, którzy potrzebują więcej mocy, 32 GB lub więcej jest zalecane.

Dyski SSD stały się standardem dla systemów operacyjnych i aplikacji, oferując szybki dostęp do danych i krótkie czasy ładowania. Warto jednak mieć na uwadze, że dyski HDD nadal są użyteczne do przechowywania większych zbiorów danych, takich jak zdjęcia, filmy czy duże pliki.

Nowoczesny komputer stacjonarny nie musi być bardzo drogi. Warto zainwestować w te rozwiązania, które rzeczywiście będą dla Ciebie przydatne.

Materiał sponsorowany.