WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Po godzinach

Być może w przyszłości komputery zrozumieją nasz codzienny język

Komputery porozumiewają się swoim językiem. Mogą być one programowane tylko przez osoby go znające. Informatycy z Karlsruhe Institute of Technology (KIT) pracują nad oprogramowaniem, które pozwoli przekształcić język naturalny na tekst zrozumiały dla komputerów.

Mathias Landhäußer mówi:

Chcemy uciec od skomplikowanych zasad programowania i chcemy pozwolić na stworzenie inteligentnego sprzętu, który pozwoli na normalny dialog z ludźmi.

Dzięki nowemu oprogramowaniu i tej metodzie, naukowcy są już w stanie sterować systemem ogrzewania, oknami oraz inteligentnymi domami.

Badacze podają przykład przedstawiający co mają na myśli. „Przed uruchomieniem samochodu otwórz bramę”. Normalnie komputer najpierw wyłapuje uruchomienie samochodu a następnie otwarcie bramy, co skutkuje uderzeniem auta w przeszkodę. Naukowcy chcą, aby polecenia wydawane sprzętowi nie musiały być tworzone w sposób liniowy. Oprogramowanie wyłapuje słowa takie jak: przed, po, następnie. Są one używane do wygenerowania porządku chronologicznego zadań, które ma wykonywać komputer. Większość osób nie mówi w sposób chronologiczny. W codziennym życiu to nie przeszkadza, ale dzisiejszy sprzęt nie potrafi tego wyłapać. Landhäußer dodaje:

Naszym celem jest aby to komputer dostosował się do mowy ludzi a nie odwrotnie.

Naukowcy mają także inny problem, który przeszkadza w osiągnięciu normalnego dialogu. Ludzie często używają synonimów słów, ich skrótów. Sprzęt nie jest w stanie rozpoznać, że samochód oznacza to samo co pojazd albo słowo to w następnym zdaniu. Prace mające na celu pokonanie tych problemów są w toku.

 

Źródło: http://www.sciencedaily.com/, zdjęcie: Sebastian Ballard\ Wikimedia Commons