Na platformie konceptu Ariya powstaną nowe EV Nissana, Renaulta i Mitsubishi

Ariya, Nissan Ariya, koncept Ariya, platforma samochodów elektrycznych

Już dawno wiemy o francusko-japońskim partnerstwie strategicznym Renault–Nissan–Mitsubishi Alliance, które najwidoczniej zaczyna zbierać swoje żniwa nową architekturą EV.

Główne marki stowarzyszenia, a więc Renault, Nissan, Mitsubishi oraz Infiniti będą posiadały dostęp do zupełnie nowej architektury elektrycznych samochodów. Odpowiada za nią głównie Nissan, a więc istny protoplasta “nowych” samochodów elektrycznych, który wprowadził na rynek w 2009 roku w pełni elektryczny pojazd produkcji masowej – Leaf.

Wspomniana platforma zapewnia dużą elastyczność, jeśli chodzi o wielkość i styl pojazdu, w którym może być użytkowana. Jednak każdy wie, jak obecnie wygląda rynek i zapotrzebowanie, dlatego pierwszym samochodem na jej podstawie będzie crossover, a dokładniej mówiąc, widoczna poniżej Ariya. Oczywiście tuż po tym, aż z konceptu przeprojektuje się ją w produkcyjną wersję.

Sama w sobie Ariya będzie nieco większą alternatywą dla Leafa, a jej cena nie powinna zbyt od niego odbiegać. Co ciekawe, producent koncentruje się w przypadku tego modelu na wydajności, dzięki czemu ten powinien przyśpieszać do 96,5 km/h w około 5 sekund.

Ariya, Nissan Ariya, koncept Ariya, platforma samochodów elektrycznych

Spodziewamy się, że napędzi go układ napędowy AWD e-4orce z dwoma silnikami elektrycznymi. Ta konfiguracja została już zademonstrowana w modelu Nissan Leaf, w którym wytwarzała łączną moc 304 koni mechanicznych .