Łączenie przyjemnego z pożytecznym, to częste podejście w przypadku koncepcji, co widać po tym projekcie galerii oraz elektrowni w jednym.
Firma Margot Krasojević Architecture zaprezentowała nowe dzieło koncepcyjne, które pobudza do myślenia, jest abstrakcyjne i przede wszystkim ambitne. Propozycja przewiduje przybrzeżną galerię rzeźb, która ponadto będzie w stanie wygenerować energię elektryczną dla nawet 200 domów.
Jak zwykle w wielu pomysłach tej firmy, tym razem również morze odgrywa znaczącą rolę, ale za inspirację odpowiadał rosyjski ruch konstruktywizmu. Jak czytamy:
Rosyjski konstruktywizm został zainspirowany rewolucją przemysłową i fabrykami, odzwierciedlając współczesność, reprezentując projekty inspirowane maszynami. Podążając za podobną intencją, projekt ten łączy nowy typ typologii przemysłowej, syntezę dwóch skrajnie różnych programów działających w synchronizacji.
Hydroelektryczna galeria rzeźb została pomyślana ze szczególną myślą o wybrzeżach Soczi w Rosji, gdzie powstałaby przy Morzu Czarnym, patrząc w jego stronę pod kątem 45 stopni. Zostałaby zbudowana głównie ze stali, a rzeczywisty projekt byłby inspirowany rozbijającymi się falami i obejmował dwa główne obszary połączone przejściami i rampami.
Działanie elektrowni sprowadzałoby się do morskiej wody. Gdy ta wpłynęłaby do zanurzonej komory, wygenerowane ciśnienie przepływu powietrza wzrosłoby, zmuszając pięć turbin studni do obracania się. Resztę dopełnią połączone z nimi generatory, które byłyby w stanie dostarczyć do sieci energię dla nawet 200 domów.