Reklama
aplikuj.pl

Konto dla dziecka

Family meeting real-estate agent to buy new home

[Artykuł sponsorowany]

Uczy odpowiedzialności, oswaja ze światem finansów, a także zachęca do oszczędzania. Konto bankowe dla dziecka to dobry sposób nauki zarządzania pieniędzmi.

Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, po co otwierać konto bankowe dla dziecka? Odpowiedź jest prosta. Dzięki temu łatwiej nauczyć dzieci zarządzania pieniędzmi. Szybko przekonują się o tym, że wydając pieniądze, ubywa ich z konta. A jeśli wydatki będą zbyt duże, może zabraknąć na to, co młody człowiek chciałby kupić. Z drugiej strony posiadanie konta dla dziecka w namacalny sposób pokazuje zalety oszczędzania. Gdy do pieniędzy zgromadzonych na koncie doliczane są odsetki, dziecko zachęcane jest do systematycznego odkładania nawet niewielkich kwot. Zaletą może być też ograniczenie w dostępie do tych pieniędzy. Gdy ze skarbonki pieniądze można wyjąć w każdym momencie, w przypadku konta dla dziecka pieczę nad nimi ma rodzic lub prawny opiekun.

Kiedy możemy otworzyć konto dla dziecka?

Tylko nieliczne banki dają możliwość otwarcia konta dla dziecka poniżej 13. roku życia. Taki rachunek otwiera rodzic lub opiekun prawny, a prowadzenie go może być całkowicie bezpłatne. Założenie konta dla dziecka to dobry sposób na naukę odpowiedzialności. Dziecko wie, że może zdecydować o tym, ile pieniędzy przeznaczy na swoje rozrywki, a ile zaoszczędzi.

Znacznie więcej funkcjonalności możemy używać, jeśli konto takie uruchamiamy dla dziecka, które ma więcej niż 13 lat. Zgodnie z prawem ma wtedy ograniczoną zdolność do czynności prawnych, ale może z pewnymi ograniczeniami korzystać np. z karty płatniczej, To, co różni takie konto od „zwykłego” rachunku bankowego to fakt, że jest ono nadzorowane przez rodziców. Choć dziecko korzysta z konta samodzielnie, rodzice mają prawo ograniczyć pewne funkcjonalności. Mogą np. określić maksymalną kwotę jednorazowej transakcji.. Wszystko po to, by zapewnić maksymalne bezpieczeństwo środków zgromadzonych na rachunku dziecka. Pamiętajmy bowiem, że jest to pierwszy kontakt młodego człowieka z bankiem, zatem rozsądek i kontrola rodziców są w tym przypadku niezbędne.

Jak otworzyć konto dla dziecka?

Najczęściej konto dla dziecka można otworzyć dzieciom w dwóch kategoriach wiekowych: od 0-13 lat i od 13-18 lat. Wystarczy, że rodzic złoży odpowiedni wniosek w poprzez stronę internetową wybranego banku lub osobiście w oddziale. Starszym dzieciom, czyli tym, które ukończyły 13 lat banki udostępniają kartę płatniczą, a także dostęp do konta poprzez system internetowy i aplikację mobilną.

Ile kosztuje konto dla dziecka?

Konta dla dzieci to nietypowe produkty. Takie rachunki nie pozawalają na zaciąganie kredytów, a pobieranie miesięcznej opłaty za prowadzenie rachunku zniechęciłoby młodzież do skorzystania z oferty. Banki chcą przyzwyczaić takimi produktami do swojej marki. Liczą na to, że gdy młody klient dorośnie, zamieni swoje „dziecięce konto” na rachunek dla dorosłych.

A co dzieje się z kontem junior po ukończeniu 18 roku życia? Zdarza się, że konto „automatycznie” przekształca się w „dorosły” rachunek. Klient może wybrać konkretny produkt bankowy, który jest aktualnie dostępny w ofercie banku. Istnieją jednak banki, w których następuje blokada rachunku junior do momentu, w którym klient odwiedzi bank, w celu złożenia dyspozycji i przekształcenia konta.

[Artykuł sponsorowany]