Kontroler dla SSD na PCIe 5.0 od Silicon Motion

Kontroler dla SSD na PCIe 5.0 od Silicon Motion

Chociaż dyski na PCIe 4.0 dopiero co próbują przedrzeć się do mas na rynku, to i tak firma Silicon Motion już szykuje kontroler dla SSD na PCIe 5.0.

Kontroler dla SSD na PCIe 5.0 od SM

Silicon Motion, jak zapewne wiecie, to jedna z wiodących na rynku firm w myśl kontrolerów dla dysków półprzewodnikowych. Jest więc i potencjalnym innowatorem, który już za rok (w drugiej połowie 2022 roku) ma ujawnić światu zupełnie nowy, wyjątkowy kontroler dla SSD na PCIe 5.0.

Czytaj też: Takiego GeForce RTX 3090 z turbiną jeszcze niebyło. Oto dzieło EMTEK
Czytaj też: Nvidia wymaga już podania TGP kart RTX 3000
Czytaj też: Kiedy zadebiutuje Nvidia GeForce RTX 3080 Ti?

Przypomnijmy tylko, że obecnie dyski wykorzystujące pełnię mocy PCIe 4.0 są bardziej niż wystarczające w większości domowych zastosowań. Ich interfejs pozwala na transfer aż 8 GB/s odczytu i zapisu, co w przy PCIe 5.0 wzrośnie dwukrotnie, sięgając 16 GB/s, co nie tylko podwoi przepustowość, ale też otworzy drogę do znacznie wydajniejszych dysków.

Czytaj też: ZOTAC GeForce RTX 3060 pojawił się w sklepach
Czytaj też: Chińscy górnicy kryptowalut korzystają z laptopów z RTX 3000
Czytaj też:
PNY prezentuje GeForce RTX 3060 z dziwną nazwą

Standard PCIe 5.0 będzie jeszcze bardziej rewolucyjny ze swoimi aż 32 GT/s na jednią linię, więc i 64 GB/s w pełnej implementacji x16 (głównie dla kart graficznych). Osobiście jest dla mnie na wskroś fascynujący, jako że razem z nim przybędą do nas znaczące zmiany na rynku SSD.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Obserwuj nas w Google News