Kontroler dla SSD na PCIe 5.0 od Silicon Motion

Chociaż dyski na PCIe 4.0 dopiero co próbują przedrzeć się do mas na rynku, to i tak firma Silicon Motion już szykuje kontroler dla SSD na PCIe 5.0.

Kontroler dla SSD na PCIe 5.0 od SM

Silicon Motion, jak zapewne wiecie, to jedna z wiodących na rynku firm w myśl kontrolerów dla dysków półprzewodnikowych. Jest więc i potencjalnym innowatorem, który już za rok (w drugiej połowie 2022 roku) ma ujawnić światu zupełnie nowy, wyjątkowy kontroler dla SSD na PCIe 5.0.

Czytaj też: Takiego GeForce RTX 3090 z turbiną jeszcze niebyło. Oto dzieło EMTEK
Czytaj też: Nvidia wymaga już podania TGP kart RTX 3000
Czytaj też: Kiedy zadebiutuje Nvidia GeForce RTX 3080 Ti?

Przypomnijmy tylko, że obecnie dyski wykorzystujące pełnię mocy PCIe 4.0 są bardziej niż wystarczające w większości domowych zastosowań. Ich interfejs pozwala na transfer aż 8 GB/s odczytu i zapisu, co w przy PCIe 5.0 wzrośnie dwukrotnie, sięgając 16 GB/s, co nie tylko podwoi przepustowość, ale też otworzy drogę do znacznie wydajniejszych dysków.

Czytaj też: ZOTAC GeForce RTX 3060 pojawił się w sklepach
Czytaj też: Chińscy górnicy kryptowalut korzystają z laptopów z RTX 3000
Czytaj też:
PNY prezentuje GeForce RTX 3060 z dziwną nazwą

Standard PCIe 5.0 będzie jeszcze bardziej rewolucyjny ze swoimi aż 32 GT/s na jednią linię, więc i 64 GB/s w pełnej implementacji x16 (głównie dla kart graficznych). Osobiście jest dla mnie na wskroś fascynujący, jako że razem z nim przybędą do nas znaczące zmiany na rynku SSD.