Udokumentowano kosmiczny huragan. To pierwszy taki przypadek

astronomia

Naukowcy potwierdzili istnienie zjawiska zwanego kosmicznym huraganem. Dokonali tego dzięki obserwacji elektronów występujących w górnej atmosferze naszej planety.

Zespół badawczy kierowany przez naukowców z Shandong University poddał analizom masy plazmy o szerokości ok. 1000 kilometrów. Zaobserwowano ją na wysokości kilkuset kilometrów nad biegunem północnym.

Zaobserwowany obłok miał kształt cyklonu, w którym przepływ plazmy przypomina to, co obserwuje się w przypadku huraganów przechodzących na powierzchni ziemi. Ten kosmiczny huragan obracał się w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara i trwał około ośmiu godzin.

To pierwszy kosmiczny huragan zaobserwowany w górnej atmosferze Ziemi

Naukowcy sądzą, że tego typu burze mogą zakłócać działanie systemów GPS. Z drugiej strony, ich lepsze poznanie mogłoby dostarczyć informacji na temat pogody kosmicznej. Według prof. Mike’a Lockwooda, kosmiczne huragany mogą być powszechnym zjawiskiem na planetach i księżycach, które posiadają pola magnetyczne.

Dotychczas prowadzone obserwacje, które obejmowały Marsa, Saturna i Jowisza, doprowadziły do wykrycia tam huraganów kosmicznych. W przypadku naszej planety zazwyczaj miały one miejsce w dolnej części atmosfery. Ten przypadek jest więc pierwszym, kiedy to udało się dokonać obserwacji tego zjawiska w górnej atmosferze Ziemi.