Teleskop Hubble’a funkcjonuje od prawie 30 lat i wciąż konsekwentnie dostarcza jednych z najlepszych materiałów dotyczących kosmosu. Teraz astronomowie z Instituto de Astrofísica de Canarias (IAC) ponownie przetworzyli stary obraz z HUDF, aby znaleźć nowe szczegóły.
Pierwotny HUDF został uchwycony w 2004 roku, gdy Hubble przez setki godzin patrzył na niewielki obszar nieba i dokonał długiej ekspozycji, aby spojrzeć na najdalsze obszary kosmosu. W 2009 roku badacze zainstalowali na pokładzie Wide Field Camera 3 (WFC3), co miało pozwolić na uzyskanie kolejnych szczegółów. W 2012 roku naukowcy wykonali kolejny krok naprzód, a teraz, wykorzystując metodę łącznia obrazów, poszukują tzw. „zagubionego światła”.
„To, co zrobiliśmy, to powrót do archiwum oryginalnych obrazów zaobserwowanych przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a i ulepszenie procesu łączenia. W ten sposób dążymy do uzyskania najlepszej jakości obrazu nie tylko dla bardziej odległych, mniejszych galaktyk, ale także dla tych największych „, powiedział główny badacz Alejandro Borlaff. Zespołowi udało się uzyskać równoważne światło całej galaktyki – w przybliżeniu o mocy miliarda Słońc. Wraz z odkrywaniem nowych galaktyk, dodatkowe światło pokazało również, że niektóre z tych wcześniej zaobserwowanych były dwa razy większe niż pierwotnie sądzono.
[Źródło: newatlas.com; grafika: A. S. Borlaff]
Czytaj też: Hubble pokazuje rozkład ciemnej materii