WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Rozrywka

Koszt produkcji PS5 jest drogi. Sony szykuje potężny sprzęt – jak wpłynie to na cenę?

Poznaliśmy koszt produkcji PlayStation 5. Tym samym łatwiej jest nam oszacować, ile sprzęt będzie ostatecznie kosztować na półkach sklepowych.

Bloomberg zaprezentował nowy raport finansowy, w którym przedstawił jaki jest koszt produkcji konsoli nowej generacji – PlayStation 5. Według dokumentu, Sony waha się jaką cenę ustalić, ponieważ koszty produkcji wynoszą już 450 dolarów.

Problem jednak w tym, że do tej kwoty trzeba jeszcze doliczyć koszty dystrybucji czy promocji. PlayStation 4, dla porównania, kosztowało Sony 381 dolarów, ale inne koszty sprawiały, że cena sklepowa została ustalona na 399 dolarów, a i tak Sony zaczęło zarabiać na sprzęcie dopiero po kilku miesiącach, co oznacza, że koszty wysyłki urządzeń do sklepów nie są tanie na początku generacji.

Szacuje się, że Sony musiałoby sprzedawać PlayStation 5 za 470 dolarów, aby zminimalizować wszelkie koszty. Można by tutaj już w takim razie pokusić się o dobicie do 499 dolarów, ponieważ psychologicznie, dla klientów może to nie być żadna różnica w cenie.

Tutaj pojawia się jednak kolejny problem, ponieważ PlayStation 4 na swoją premierę kosztowało 399 dolarów. Czy podwyżka o 100 dolarów nie sprawi, że klienci odłożą zakup w czasie? A jaką cenę zażyczy sobie Microsoft, który w końcu praktycznie śpi na pieniądzach i może sobie pozwolić na większe straty finansowe niż Sony. Niektórzy uważają, że PlayStation 4 wygrało generację już w dniu pokazu, ponieważ było tańsze od Xboxa One właśnie o 100 dolarów. Konkurencja może teraz wykonać w końcu podobny ruch.

Sony ma zatem zagwozdkę, ale jeśli miałbym strzelać w oficjalną cenę obu konsol to obstawiam, że obie firmy wystartują z poziomu 499 dolarów. W Polsce spodziewałbym się ceny w okolicach 2200 złotych.