Reklama
aplikuj.pl

Dlaczego koty i psy mogą mieszkać pod jednym dachem?

zwierzeta a psychika

Autorzy tego badania chcieli się przekonać, w jaki sposób feromony mogą prowadzić do poprawienia relacji pomiędzy psami i kotami. Okazało się, że kilka obecnie dostępnych środków może mieć świetny wpływ na zwierzęta żyjące pod jednym dachem.

Naukowcy z Uniwersytetu w Lincoln skupili się na dwóch konkretnych rodzajach feromonów. W przyrodzie są one chemicznymi substancjami, wytwarzanami przez organizmy wielu różnych zwierząt. Oczywiście istnieją też ich syntetyczne odpowiedniki, które wykorzystuje się w różnych celach, m.in. do zachęcania niektórych gatunków do reprodukcji.

Artykuł opisujący dokonania badaczy ukazał się na łamach Frontiers in Veterinary Science. Z jego lektury możemy m.in. wywnioskować, iż naukowcy wzięli pod uwagę kocie feromony Feliway Friends oraz psie o nazwie Adaptil. Korzystali z nich przez okres sześciu tygodni (oczywiście nie na sobie), co miało na celu sprawdzenie, czy tego typu środki mogą być używane do zakopania toporów wojennych między kotami i psami.

Okazało się m.in. że oba feromony miały widoczny, pozytywny wpływ na zwierzęta, choć w większym stopniu był on spowodowany Adaptilem. Jest to sprzeczne z oczekiwaniami badaczy, dla których „faworytem” był Feliway Friends. Jedna z teorii zakłada, iż to właśnie psy mają decydujący wpływ na to, jak wyglądają ich relacje z kotami. Adaptil może więc relaksować psy do tego stopnia, że mają one mniejszą skłonność walki z przedstawicielami innych gatunków.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News