WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Kot przypominający lisa zamieszkuje francuską wyspę

Dziwacznie wyglądający kot, który włóczy się po odległych lasach francuskiej wyspy Korsyka, może być nowym gatunkiem. Wcześniej jego istnienie było przedmiotem miejscowych legend. 

Wspomniany „koto-lis” zyskał swoją nazwę ze względu na rozmiar (nieco większy niż przeciętny kot domowy) i ubarwienie ogona. Ma on od dwóch do czterech pierścieni i jest zazwyczaj zakończony czarną końcówką. Koty mają około 90 centymetrów długości, szerokie uszy, krótkie wąsy i zęby przypominające psie.

Czytaj też: Ośmiornice i inne zwierzęta morskie mogą stawać się ślepe przez brak tlenu

Naukowcy z National Hunting and Wildlife Office na Korsyce badają te koty od ponad dziesięciu lat. W 2012 roku zbadali pozostawione futro, gdy zwierzęta zostawiły po sobie ślad ocierając się o postawione przez badaczy kije. Kiedy naukowcy zbadali DNA z tego futra, odkryli, że ssaki nie były spokrewnione z żadnym znanym gatunkiem na świecie, ale ich DNA było podobne do tego należącego do kota nubijskiego.

Cztery lata później udało się schwytać pierwszego „koto-lisa” do badania i od tego czasu badacze złapali 12 z 16 osobników widzianych na wyspie. Umieścili obroże GPS na ich szyjach, aby śledzić ich szlaki. Prawdopodobnie zwierzęta trafiły na Korsykę wraz z rolnikami ok. 6500 r. p.n.e.

Koto-lis

Źródło zdjęcia: livescience.com Credit: Pascal Pochard-Casabianca/AFP/Getty

[Źródło: livescience.com]

Czytaj też: Naukowcy opracowali substancję, która izoluje lepiej od futra zwierząt polarnych