Nawet najbardziej wymyślne i drogie zabawki nie zastąpią kotom radości płynącej z… siedzenia w pudełkach. Skąd w ogóle u mruczków to nietypowe zamiłowanie?
W 2014 r. naukowcy z Uniwersytetu w Utrechcie stwierdzili, że koty przebywające w schroniskach, którym zapewniono możliwość przesiadywania w kartonowych pudłach, szybciej odzyskiwały siły i łatwiej przystosowywały się do nowego otoczenia. Teraz, w ramach eksperymentu prowadzonego przez Gabriellę Smith z Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku, odkryto, jak bardzo tego typu zachowania są zakorzenione u kotów.
Czytaj też: Kot, który zabijał nosorożce. Jak duży był Machairodus lahayishupup?
Okazało się, że czworonogi chętnie przesiadują w pojemnikach o kwadratowych kształtach, nawet, jeśli są to jedynie złudzenia optyczne. Autorzy badania poprosili właścicieli kotów, aby ustawili na podłodze obiekty o różnych kształtach. W ten sposób chciano sprawdzić, czy któreś będą szczególnie atrakcyjne dla mruczków. Jedni umieścili taśmy układające się w kształt kwadratu, podczas gdy inni odtworzyli coś, co no nazywa się kwadratem Kanizsa.
Koty przesiadują w kwadratowych strukturach bez względu na to, czy istnieją czy są iluzjami
Rzeczony kwadrat wywołuje iluzję optyczną, która sugeruje, że mamy do czynienia z prawdziwą figurą, choć jest to jedynie mylne wrażenie. W jednym z wariantów został on zmodyfikowany tak, aby nie wywoływać żadnej iluzji. Następnie właściciele mieli obserwować przez 6 dni zachowanie swoich zwierzaków.
Czytaj też: Dlaczego starożytni Egipcjanie tak bardzo lubili koty?
W ten sposób odnotowano, iż koty objęte eksperymentem chętniej przesiadywały w obrębie kwadratu Kanizsa oraz na taśmach ułożonych w kształt tej figury, aniżeli w przypadku „odwróconego” kwadratu, który nie wywoływał iluzji. Oznacza to, iż czworonogi traktują fałszywe kwadraty na podobnej zasadzie, jak uwielbiane przez nie pudełka. Warto podkreślić, iż z 561 właścicieli kotów, którzy rozpoczęli udział w badaniu, tylko 30 przeszło przez wszystkie etapy eksperymentu, choć dotychczasowe ustalenia są spójne z tym, co wykazały wcześniejsze tego typu badania.