Reklama
aplikuj.pl

Kredyt gotówkowy – najważniejsze informacje

Kredyt gotówkowy – najważniejsze informacje

Podejmując decyzje o zaciągnięciu kredytu gotówkowego, warto wiedzieć więcej o samym produkcie finansowym i o tym, jakie zobowiązania łączą bank i kredytobiorcę. Jakie informacje są niezbędne?

Co to jest kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy to zobowiązanie finansowe wobec banku, który użycza kredytobiorcy określonej sumy gotówki na dany okres. Maksymalna kwota ustalona w przepisach, którą można pożyczyć w ramach kredytu konsumenckiego to 255 550 złotych. Zobowiązanie może opiewać także na niewielkie kwoty – na przykład do kilku tysięcy.

To banki ustalają jaką najwyższą kwotę w ramach pożyczki gotówkowej da się u nich dostać. Ten rodzaj pożyczki cechuje możliwość przeznaczenia pieniędzy na wybrany przez siebie cel. Nie trzeba prowadzić dokumentacji ani rozliczać się z otrzymanych środków. Ponadto kredyt gotówkowy nie jest wydawany w transzach tak jak na przykład kredyt hipoteczny.

Jak szukać ofert?

Wybór banku, który udzieli kredytu gotówkowego, nie jest prosty. Obecnie na rynku można znaleźć wiele różnych propozycji. Jak wybrać najlepszą pożyczkę gotówkową dla siebie? Warto skorzystać z pomocy porównywarek kredytowych oraz rankingów, które zbierają informacje o ofertach kredytów gotówkowych dostępnych w wielu polskich placówkach. Na stronie internetowej https://www.bankier.pl/smart/kredyty-gotowkowe można łatwo zestawić ze sobą różne propozycje. Jak korzystać z porównywarki?

Wystarczy podać kwotę, którą chce się pożyczyć, a następnie, przez jaki okres ma być ona spłacana. Po wprowadzeniu tych danych narzędzie pokaże najciekawsze dostępne oferty. Czego można się z nich dowiedzieć? Kredytobiorca ma wgląd w takie informacje jak:

  • RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania);
  • prowizja dla banku;
  • marża;
  • całkowita kwota do spłaty;
  • miesięczna rata;
  • oprocentowanie.

Jak złożyć wniosek?

Wniosek o kredyt można złożyć:

  • poprzez wizytę w oddziale banku;
  • przez stronę internetową instytucji;
  • telefonicznie;
  • przez aplikację mobilną.

Niezbędne okażą się do tego dowód tożsamości (np. dowód osobisty), a także informacje o przychodach – można do tego wykorzystać umowę o pracę czy zwykły wyciąg z konta. Należy również przygotować informację o wydatkach. Jest to szczególnie istotne, gdy kredytobiorca stara się o raty malejące, gdzie trzeba wykazać większą zdolność kredytową. Pracownik banku może również poprosić o informacje dotyczące spłaconych i obecnych zobowiązań finansowych, w tym innych pożyczek.

Jakie są korzyści wzięcia kredytu gotówkowego?

Kredyt gotówkowy można wziąć na dowolny cel konsumpcyjny, m.in. zakup potrzebnego sprzętu elektronicznego, wakacyjny wyjazd, remont, kupno samochodu czy cokolwiek innego, czym klient jest zainteresowany. Nie każdy może pozwolić sobie na wydanie znacznej sumy na niezbędną w danym momencie rzecz czy usługę. Pożyczka gotówkowa pozwala na szybkie spełnienie takich potrzeb.

Charakteryzuje się ona również małą ilością formalności, jakie trzeba wykonać przed jej otrzymaniem. Co więcej, zwykle nie trzeba długo czekać na otrzymanie pieniędzy – zazwyczaj pojawiają się one na wskazanym rachunku bankowym po kilku godzinach od podpisania umowy lub następnego dnia roboczego.

Raty równe czy malejące?

 Każda rata miesięczna składa się z:

  • części kapitałowej, liczonej od sumy pożyczonych od banku pieniędzy;
  • części odsetkowej, która zawiera wszystkie dodatkowe opłaty związane z korzystaniem z kredytu.

Wysokość rat zależy od wielu czynników, tj. od stóp procentowych i ich wysokości, prowizji, którą narzuca bank, czy rodzaju oprocentowania kredytu. Kredytobiorcy mają do wyboru raty równe lub malejące. Jakie są różnice między nimi?

Pierwsze z nich oznaczają, że przez cały okres kredytowania miesięczna opłata będzie taka sama. Uważa się je również za bezpieczniejszą opcję, dzięki której można dysponować swoim budżetem domowym bez obaw o zmieniające się płatności – chyba że sytuacja na rynku finansowym zmienia się i wskaźniki drastycznie szybują do góry. Co więcej, kredyt w systemie rat równych jest również łatwiej dostępny, ponieważ nie trzeba wykazać się tak dużą zdolnością kredytową, jak w przypadku wersji zmiennej.

Wybór stałych rat ma jednak również swoje minusy. Zwiększa się wtedy całkowity koszt kredytu. Odsetki za każdym razem są naliczane od kwoty pożyczki, która została do spłaty, a sam kapitał jest dodawany do sumy tak, aby rata była cały czas stała. Dlatego na samym początku spłaty zobowiązania reguluje się głównie odsetki, a kwota pożyczona (kapitał) nadal pozostaje wysoka.

Na czym więc polega system ratalny w opcji z malejącymi miesięcznymi opłatami? Na samym początku kredytowania raty są bardzo wysokie i systematycznie się zmniejszają. Jest on jednak rzadko wybierany przez kredytobiorców ze względu na potrzebę posiadania wysokiej zdolności kredytowej, która wielu zainteresowanym uniemożliwia zaciągnięcie pożyczki.

Jak wygląda spłacanie kredytu w systemie rat malejących? Na samym początku kwotę pożyczki dzieli się przez liczbę miesięcy, przez które będzie ona spłacana. Do takiej kwoty dodaje się odsetki, które na samym początku są najwyższe, a dopiero z biegiem czasu stają się coraz niższe. Kwota kapitałowa jest ciągle taka sama, dlatego pierwsze płatności są tak wysokie.

Dzięki takiej formie można obniżyć całkowity koszt kredytu, jednak w momencie zwiększających się stóp procentowych, raty mogą przewyższyć możliwości kredytobiorcy.

Jakie oprocentowanie – stałe czy zmienne?

Oprocentowanie stałe oznacza, że przez cały okres spłacania zobowiązania będzie ono takie samo, niezależnie od sytuacji na rynku i wzrostu stóp procentowych. Dzięki temu nie ma ryzyka, że wzrośnie przez czas obowiązywania umowy kredytowej.

Oprocentowanie zmienne jest zależne od sytuacji na rynku – każdy wzrost czy obniżka stóp procentowych ma w tym przypadku znaczenie. Oznacza to, że trudniej jest gospodarować swoim budżetem domowym.

Sytuacja na rynku finansowym ciągle się zmienia. W przypadku zwiększania stóp procentowych należy liczyć się z tym, że raty i koszt kredytu także wzrosną. Jednak w przypadku obniżek można mieć szansę na zdecydowanie tańszą pożyczkę niż osoby, które zdecydowały się na opcję ze stałym oprocentowaniem. Choć oprocentowanie zmienne jest bardziej ryzykowne, to jednak może przynieść większe korzyści. Warto przemyśleć oba warianty.

Artykuł sponsorowany.