Reklama
aplikuj.pl

Kryptowaluty w Rosji – nowe ogłoszenie w sprawie wirtualnych pieniędzy

Kryptowaluty w Rosji, wirtualnych pieniędzy, Rosja, Krypto

Zgodnie z zapowiedzią prezydenta Rosji, Władimira Putina z października ubiegłego roku, państwo na świecie zacznie wiązać się z kryptowalutami na stałe. We wtorek rząd rosyjski wydał oświadczenie, wedle którego osiągnął porozumienie z bankiem centralnym w sprawie sposobu regulowania tej waluty cyfrowej. To finalnie sprawi, że kryptowaluty w Rosji bardzo zyskają na znaczeniu.

Dzięki kształtującemu się obecnie prawu, kryptowaluty w Rosji zyskają na znaczeniu

Oficjalnie wiadomo, że władze rosyjskie współpracują obecnie z tamtejszym bankiem centralnym nad projektem ustawy, która ma zostać wprowadzona w życie 18 lutego. Dzięki niej kryptowaluty wyjdą poza bycie zwykłym cyfrowym aktywem finansowym i staną się ważną walutą w państwie. Na ten moment legalny obrót kryptowalutami w Rosji wymaga pełnej identyfikacji poprzez system bankowy lub licencjonowanych pośredników. Transakcje Bitcoin nie są w kraju zabronione, jednak muszą być wykonywane za pośrednictwem licencjonowanego banku.

Czytaj też: Haker dezaktywował cały Internet Korei Północnej i chce pójść o krok dalej

Rząd określił przyszłość walut cyfrowych w Rosji. Obrót takimi aktywami finansowymi będzie regulowany przez państwo z surowymi obowiązkami dla wszystkich uczestników profesjonalnego rynku i naciskiem na ochronę praw zwykłych inwestorów

– napisano w oświadczeniu rządowym.

Zgodnie z nowym prawem, transakcje kryptowalutowe o wartości przekraczającej 600000 rubli, czyli ~31500 zł będą musiały zostać oficjalnie zgłoszone do Federalnej Służby Podatkowej, aby nie zostały uznane za czyn przestępczy. Co ważne, już nie raz państwo udowodniło, że jest bardzo sprawne w śledzeniu i udaremnianiu wydobycia kryptowalut. Według rosyjskiej gazety „Kommersant”, nowe środki wejdą w życie w drugiej połowie 2022 lub na początku 2023 roku i spowodują, że kryptowaluty będą regulowane tak jak waluty obce.