Reklama
aplikuj.pl

KSeF – fakturowanie przyszłości już w Polsce!

e-fakturowanie z KSeF: dłonie na klawiaturze laptopa, na którym otwarte są faktury

Według zapowiedzi Ministerstwa Finansów od 1 stycznia 2024 roku przedsiębiorców czekają zmiany w przesyłaniu, odbieraniu i wystawianiu faktur elektronicznych. Od tego dnia firmy mają być zobligowane do używania Krajowego Systemu e-Faktur. Na razie korzystanie z tego rozwiązania jest dobrowolne, ale warto wdrożyć je już teraz. Sprawdź, dlaczego KSeF zrewolucjonizuje proces fakturowania w Polsce i co może zyskać na tym Twój biznes.

Z artykułu dowiesz się:

  • Co to jest Krajowy System e-Faktur?
  • Czym jest Comarch EDI?
  • Dlaczego warto korzystać z Comarch EDI?

KSeF – co to jest i jak działa?

Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że od 1 stycznia 2024 roku Polska zmieni dotychczas funkcjonujący model fakturowania post-audit na obowiązujący już w wielu krajach model clearance. W największym uproszczeniu oznacza to, że od tego dnia wymiana faktur odbywać się będzie musiała za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – specjalnego rządowego systemu informatycznego stworzonego właśnie do tego celu. Platforma już działa, a przedsiębiorcy – na razie tylko ci chętni – mogą tam obsługiwać, czyli odbierać, wysyłać i przechowywać, tzw. faktury ustrukturyzowane (w formacie KSeF XML).

Dlaczego planuje się taki krok? Powodów jest wiele, ale najważniejszy z nich to walka z wyłudzeniami podatkowymi. W modelu clearance każda faktura będzie rejestrowana w systemie, weryfikowana i opatrzona unikatowym numerem identyfikującym, a dopiero później wysyłana do kontrahenta, dzięki czemu organy nadzorcze będą miały w nią wgląd w czasie rzeczywistym. Nie bez znaczenia są także aspekty środowiskowe związane z brakiem konieczności drukowania i przechowywania fizycznych kopii dokumentów, a także ekonomiczne: obniżenie kosztów związanych z przesyłaniem dokumentów między przedsiębiorstwami i unikanie błędów powstałych na skutek niedopatrzenia czy pomyłki wystawcy faktury.

KSeF – integracja z Comarch EDI

Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur – według zapowiedzi rządu – ma być obowiązkowe. W takiej sytuacji faktury wystawiane w formacie PDF czy fizycznej papierowej postaci przestaną obowiązywać.  Jeśli jesteś przedsiębiorcą, ta rewolucja na pewno Cię nie ominie. Nie warto więc opierać się i czekać do ostatniej chwili z wdrożeniem e-faktur, tym bardziej że podłączenie do systemu nie dla każdego będzie łatwe, a zaznajomienie się z nim może zająć trochę czasu.

Na szczęście przedsiębiorcy nie są zdani na samych siebie. Powstały już platformy, które pomogą im w korzystaniu z KSeF. Jedną z nich stworzył Comarch – firma zajmująca się m.in. rozwiązaniami wykorzystywanymi do elektronicznej wymiany dokumentów. Comarch EDI (Electronic Data Interchange) to intuicyjne rozwiązanie działające w modelu SaaS, które zajmie się dopasowaniem formatu dokumentów księgowych do wymogów KSeF. Pozwala utrzymać transparentność procesów, a przy tym przyspiesza rejestrację plików w systemie, dzięki czemu zaoszczędzisz dużo czasu i energii.

Comarch EDI – dlaczego warto?

Dopasowanie formatu dokumentów księgowych do wymogów KSeF to nie jedyna zaleta integracji z platformą Comarch EDI. Dlaczego jeszcze warto z niej korzystać?

  • Zachowasz walidację procesów wielodokumentowych.
  • Łatwo przechowasz dokumenty – z Comarch EDI dokumenty w formatach oryginalnym i KSeF XML wraz z statusami, KSeF ID i Urzędowymi Potwierdzeniami Odbioru (UPO) będziesz mieć zawsze pod ręką.
  • Ilość prac administracyjnych zmniejszy się nawet o 60%.
  • Łatwiej rozliczysz korygujące faktury ustrukturyzowane.
  • Wykorzystasz obecną konfigurację Comarch EDI do nowych procesów (jeśli jesteś obecnym użytkownikiem platformy).

Jeśli już teraz zdecydujesz się na korzystanie z aplikacji KSeF, będziesz mógł liczyć na szybszy zwrot podatku VAT (z 60 do nawet 40 dni), a do tego zyskasz możliwość archiwizacji dokumentów księgowych przez 10 lat. Nie warto czekać do 2024 roku, tylko jak najszybciej wejść w świat e-faktur.

Artykuł zewnętrzny.