Reklama

Ile czasu zajęłoby obejście Księżyca?

Księżyc, jeśli porównać go do Ziemi, wydaje się niewielki. Gdyby jednak ktoś zdecydował się na przejście całego Srebrnego Globu, to byłoby to nie lada wyzwanie.

Wbrew pozorom największą trudnością w kontekście obejścia naszego naturalnego satelity byłby nie dystans, lecz samo poruszanie się po jego powierzchni. Zauważono to już w czasie pierwszych załogowych misji, kiedy astronauci stąpający po Księżycu odnotowali szereg różnic związanych z tamtejszą grawitacją.

Czytaj też: Zobaczcie Księżyc w nietypowych barwach. Nowe zdjęcia przykuwają uwagę

Podczas misji Apollo astronauci poruszali się po powierzchni w tempie 2,2 km/h, a niewielka prędkość wynikała z nieporęcznych kombinezonów kosmicznych, które nie zostały zaprojektowane z myślą o mobilności. Gdyby ich stroje zostały stworzone pod kątem jak najszybszego poruszania, prędkość z pewnością by wzrosła.

Obwód Księżyca wynosi ok. 11 tysięcy kilometrów, a Ziemi – ponad 40 tysięcy kilometrów

W ramach eksperymentów na Ziemi, gdzie symulowano księżycowe warunki, naukowcy odnotowali, że z odpowiednim sprzętem na Księżycu można iść z prędkością ok. 5 km/h – dla porównania, na Ziemi wartość ta wynosi ok. 7,2 km/h. Przy takiej prędkości pokonanie obwodu Księżyca, mającego niemal 11 tysięcy kilometrów, zajęłoby około 91 dni.

Czytaj też: Nie uwierzycie, w jaki sposób Księżyc pomógł udrożnić Kanał Sueski

Oczywiście są to czysto teoretyczne wyliczenia, które nie zakładają m.in. tego, że konieczne są przerwy, a nieustanne przemieszczanie jest niemożliwe. Co ciekawe, w ziemskich warunkach pokonanie obwodu zajęłoby 334 dni – rzecz jasna, gdyby tylko dało się chodzić po wodzie, ponieważ nasza planeta jest pokryta oceanami.