Reklama
aplikuj.pl

Naukowcy rozwiązali jeden z największych problemów podboju Księżyca

Jeden z największych problemów podboju Księżyca

Życie na Księżycu będzie niemałym piekłem w porównaniu do ziemskiej sielanki, które naukowcy chcą uprzyjemnić i ułatwić przyszłym kolonizatorom w możliwie największym stopniu. Najnowszym tego przejawem jest opublikowany na łamach ACS Applied Materials & Interfaces artykuł.

Księżycowy pył jest problemem. Naukowcy twierdzą, że mają na niego rozwiązanie

W opublikowanym niedawno artykule opisano nową technologię przeciwpyłową, która mogłaby rozwiązać problem pyłu księżycowego w statkach kosmicznych poprzez modyfikację geometrii płaskich powierzchni w celu wytworzenia gęsto upakowanej nanoskalnej sieci struktur piramidalnych. Naukowcy twierdzą, że technika ta może zmniejszyć przyczepność pyłu nawet o 90% w porównaniu z niezmodyfikowanymi powierzchniami.

Czytaj też: Zaproponowana baza księżycowa poskromi potęgę luster, ułatwiając podbój Księżyca

Jednak technologia ta nie została jeszcze przetestowana na rzeczywistym pyle księżycowym lub w warunkach kosmicznych. Istnieją inne wyzwania i czynniki, które należy rozważyć przed zastosowaniem tej technologii w statkach kosmicznych, takie jak trwałość, koszt, waga i kompatybilność z innymi materiałami. Dlatego jest zbyt wcześnie, aby stwierdzić, że technologia ta może całkowicie rozwiązać problem pyłu księżycowego, ale jest obiecującą propozycją.