Reklama
aplikuj.pl

Księżyce Jowisza pod lupą. Wyjątkowe porównanie pokazuje ich skalę

Księżyce Jowisza pod lupą

Jowisz to największa planeta Układu Słonecznego, która zalicza się do gazowych olbrzymów i choć jest wyjątkowa na wiele sposobów, to jednym z najważniejszych jej wyróżników są naturalne satelity. Księżyce Jowisza są na tyle fascynujące, że niedawne porównanie ich wielkości i przedstawienie ich w skali, przyciągnęło setki tysięcy widzów.

Księżyce Jowisza na wyjątkowym porównaniu

Poniżej możecie zobaczyć porównanie wielkości 80 znanych nam Księżyców Jowisz, które zaczynają się od kilku o średnicy około kilometra i kończą na księżycu Ganimedes o średnicy większej, niż planeta Merkury. Między tymi skrajnymi przypadkami znajduje się jednak cała masa innych księżyców o średnicy kilkudziesięciu kilometrów, choć to Wielka Czwórka jest najbardziej imponująca.

Czytaj też: Zmiany klimatu na Ziemi negatywnie wpływają na kosmiczne śmieci

https://www.youtube.com/watch?v=owpNfnLbeXU

Największe księżyce Jowisza, określane mianem księżyców Galileuszowych, to kolejno Europa, Io, Kallisto i wspomniany Ganimedes, których średnica wynosi kolejno 3122, 3643, 4821 i 5262 kilometrów. Być może najbardziej imponującym z nich jest Europa, która jest skuta lodem, pod którym ma znajdować się ogromny ocean ciekłej wody. Jego atmosfera ma z kolei składać się w 100% z tlenu.